CSM Focşani 2007 s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup

Federatia Romana de Handbal
handbal

CSM Focşani 2007 s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, deşi a fost învinsă de echipa islandeză Haukar, cu scorul de 27-26 (10-14), sâmbătă, la Hafnarfjoerdur, în manşa secundă a turului al treilea.

Debutanta CSM Focşani 2007 a obţinut calificarea în faza următoare datorită victoriei de pe teren propriu, cu 28-26.

În Islanda, echipa antrenată de Dalibor Cutura a făcut o primă repriză excelentă, a condus la cinci goluri, 11-6, 13-8, 14-9, iar la pauză a avut avantaj de patru goluri, 14-10.

CSM Focşani a avut avans de cinci goluri şi în partea secundă în mai multe rânduri, dar gazdele au revenit şi în min. 58 au reuşit egalarea, 23-23, smulgând victoria în ultimele secunde, cu 27-26.

Pentru focşăneni au marcat Bogdan Raţă 6 goluri, Didi Hrimiuc 4, Goran Krstevski 3, Bogdan Mănescu 3, Sasa Marijanac 4, Filip Marjanovic 4, Mihăiţă Miroiu 2, potrivit Agerpres.ro.

Portarul Emilian Marocico a apărat 13 şuturi, încheind cu un procentaj de 32,5%.

Golurile islandezilor au fost reuşite de Halldor Ingi Jonasson 7, Darri Aronsson 4, Atli Mar Baruson 5, Heimir Oli Heimisson 3, Tjorvi Thorgeirsson 2, Thorfinnur Mani Bjornsson 2, Geir Gudmundsson 2, Brynjolfur Snaer Brynjolfsson 2.

Meciul a fost arbitrat de francezii Yann Carmaux şi Julien Mursch, iar delegat EHF a fost feroezul Kristian Johansen.