A doua victorie a sezonului pentru Wout Van Aert la ciclocros

ciclocros

Belgianul Wout Van Aert a obţinut a doua sa victorie în actuala ediţie a Cupei Mondiale de ciclocros, duminică, la Dendermonde (Belgia), informează agenţia EFE, potrivit Agerpres.

Van Aert, component al echipei Jumbo-Visma, s-a impus cu un avans de 49 secunde în faţa olandezului Mathieu Van Der Poel, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat belgianul Toon Aert, la 1 min 18 sec.

În vârstă de 27 ani, Wout Van Aert a fost desemnat recent cel mai bun sportiv al anului 2021 în ţara sa, după ce a câştigat trei etape din Turul ciclist al Franţei şi a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de contratimp.

În întrecerea feminină de la Dendermonde, victoria a revenit olandeze Lucinda Brand, campioana mondială en titre şi liderul clasamentului general al Cupei Mondiale, aflată la a cincea victorie din acest sezon.

Brand a devansat-o cu patru secunde pe americanca Clara Honsinger, ocupanta locului secund, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost ocupată de olandeza Denise Betsema, la 36 de secunde.