Vânzările de maşini noi în Marea Britanie au scăzut cu 4,6% în mai, după decizia Guvernului de a reduce subvenţiile pentru vehiculele hibride plug-in (reîncărcabile), transmite Reuters potrivit Agerpres.
Livrările au scăzut luna trecută la 183.724 unităţi, a anunţat Asociaţia Producătorilor şi Comercianţilor de Automobile din Regatul Unit (SMMT). În topul celor mai bine vândute modele în aprilie se află Ford Fiesta, Ford Focus, Volkswagen Golf, Vauxhall Corsa şi Mercedes-Benz A Class.
În mai, Dacia a vândut 2.647 vehicule pe piaţa britanică, în creştere cu 5,21% faţă de perioada similară din 2018, când a înmatriculat 2.516 unităţi.
"Mesajele politice confuze şi schimbările în acordarea subvenţiilor continuă să afecteze încrederea consumatorilor şi a mediului de afaceri, determinând şoferii să nu renunţe la maşinile lor vechi, poluante. Noile vehicule sunt mai sigure, mai curate şi dispun de tehnologii avansate, iar ofertele dealerilor sunt extrem de atractive, nu a fost niciodată o perioadă mai bună pentru a investi într-o maşină nouă", a afirmat şeful SMMT, Mike Hawes.
Vânzările de maşini noi în Marea Britanie au scăzut cu 3,1% în perioada ianuarie-mai 2019, la 1,045 milioane de unităţi. În topul celor mai bine vândute modele se află Ford Fiesta, Ford Focus, Volkswagen Golf, Vauxhall Corsa şi Mercedes-Benz A Class.
În primele cinci luni din acest an, Dacia a vândut pe piaţa britanică 15.633 vehicule, în creştere cu 34,57% faţă de perioada similară din 2018, când a înmatriculat 11.617 de unităţi.
Marea Britanie rămâne a doua mare piaţă auto din Uniunea Europeană, în urma Germaniei, dar înaintea Franţei, Italiei şi Spaniei.
Dacia continuă să aibă succes în Marea Britanie - Vânzările au crescut cu 4,6%
Explorează subiectul
Articole Similare

13
Rezerva de aur a SUA a depășit valoarea de 1.000 miliarde dolari
13

1.450
Lege cu impact major: unități turistice și instituții publice, obligate să aibă aceste mesaje la vedere, altfel plătesc amenzi usturătoare - DOCUMENT
1.450

935
Cum va investi BERD în România în următorii 5 ani – noua strategie de dezvoltare
935

1.750
Răcirea bruscă a vremii scumpește gazele și electricitatea. Cum se va simți în buzunarul românilor
1.750

3.188
'Unii vă vor spune că e dezastru! Nu este!'. Adrian Câciu (PSD) explică situația economică a României după primele 8 luni - avertismentul lansat
3.188

5.384
VIDEO Un drum uriaș prinde contur în România: decizia oficială luată azi pentru un proiect istoric
5.384

5.434
ŞOCANT. Slovenii au reuşit să preia ostil Fondul Proprietatea
5.434

970
Aurul nu dă semne de oboseală și urcă spre culmi istorice. Investitorii spun că nu se oprește aici
970

5.458
Se pune frână proiectului de suflet al lui Bolojan: Șoseaua de mare viteză care leagă România de Europa, blocată la centru
5.458

1.892
VIDEO Ilie Bolojan promite scăderea facturilor la energie din 2026: 'Facturile ar trebui să scadă, pentru că vor intra în funcțiune noi modalități de stocare a energiei'
1.892

98
AMEPIP anunţă reluarea procedurii de selecţie pentru membrii Consiliului de Admnistrație ai Iprochim SA
98

72
Parteneriat de un miliard de dolari între Arabia Saudită şi Trump Organization: Ce presupune 'Trump Plaza Jeddah'
72

4.396
Cutremur pe piața asigurărilor: ASF interzice un gigant lider regional să vândă polițe
4.396
Comentează