Daniel Natea a câștigat Grand Slamul de la Abu Dhabi

Daniel Natea judo

Daniel Natea a câștigat categoria +100 kg din cadrul turneului de judo Grand Slam de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), duminică, după ce l-a învins în finală pe belarusul Aleksandr Vahoviak.

Natea se impune pentru a doua oară la Abu Dhabi, după succesul din 2014.

În sferturile de finală, Natea l-a învins prin ippon pe brazilianul Joao Cesarino Silva, în semifinale a câștigat tot prin ippon în fața rusului Soslan Bostanov, iar pe Vahoviak l-a învins prin waza ari.

La competiție a participat și tânărul Mircea Croitoru (20 ani), învins în primul tur de rusul Anton Bracev, prin ippon.

La Grand Slam au participat 155 de judoka din 34 de țări, 95 la masculin și 60 la feminin.

Franța a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 1 de argint și 2 de bronz, urmată de Olanda, 2-0-1, Brazilia, 1-4-8, etc.