Darren Cahill a DESFIINȚAT-O pe Simona Halep: 'Uită-te la mine! Ai fost făcută de ruşine'

Simona Halep Darren Cahill

Simona Halep (5 WTA) a pierdut, vineri, în fața Karolinei Pliskova (2 WTA), cu scorul de 0-6, 6-2, 4-6 în partida din Grupa Mov a Turneului Campioanelor.

Darren Cahill a certat-o pe Simona Halep, pe teren, când s-a dus să îi dea sfaturi, chiar în setul decisiv al meciului cu Karolina Pliskova, de la Turneul Campioanelor.

"Simona, Simo, uită-te la mine! În ultimele trei game-uri ai fost o rușine absolută pe teren. Haide! Nu poţi să câştigi acest meci dacă joci cum ai făcut-o în ultimele trei game-uri!

Trebuie să intri în meci. Concentrează-te pe teren. Nu ai avut niciun motiv să pierzi cum ai făcut-o aici. Pierzi energie, pierzi adâncime în lovituri. Ai vreo şansă să te regăseşti în acest set? Uită de scor! Cum o să închei acest meci? Poţi să-l termini cu energie şi cu plină concentrare sau poţi.

Poţi să-l termini cu energie şi cu plină concentrare sau poţi să continui aşa cum ai făcut-o în ultimele e game-uri şi nu ai nicio şansă. Aşa că măcar acordă-ţi o şansă şi intră din nou în meci! Fii tu însăţi! Joci destul de bine încât să fii din nou în postură câştigătoare, îţi pui din nou energia pe teren, o să câştigi acest meci!

Am încredere totală! Ia punct cu punct! Ai de ales. Este vorba de cum te defineşti tu ca sportiv şi ca şi concurent! Nici măcar nu e vorba despre rezultat aici, ci despre cum ai arătat în ultimele 15 minute. Aşa că, dacă eşti gata să o faci, fă-o! Hai!”, au fost cuvintele australianului de 54 de ani. Din nefericire, Halep nu a înțeles nimic, așa că a pierdut meciul.