Condiţiile de securitate din Afganistan s-au deteriorat în ultimele şase luni, cu o creştere a numărului atacurilor comise de insurgenţi şi un bilanţ mai grav al victimelor talibane sau afgane, a informat Pentagonul marţi într-un raport, citat de AFP.
În urmă cu un an, la 31 decembrie, NATO şi-a încheiat misiunea de luptă în Afganistan. O misiune a forţelor străine de aproximativ 12.500 de soldaţi (dintre care 9.800 de americani) a preluat ştafeta pentru a consilia şi pregăti forţele afgane, în prezent singure în faţa insurecţiei talibane.
"Talibanii au rămas foarte activi în bastioanele lor tradiţionale, în special la Helmand în sud, Logar şi Wardak în est şi au generat, de asemenea, un sentiment de instabilitate pentru scurte perioade de timp în alte locuri din ţară, cum ar fi la Kunduz în nord", a menţionat Pentagonul în raportul său semestrial prezentat Congresului.
Cucerirea pentru trei zile la sfârşitul lunii noiembrie a localităţii Kunduz de către talibani a dat o grea lovitură forţelor de securitate afgane. Despre acest oraş s-a vorbit şi după bombardarea de către armata americană a spitalului organizaţiei Medici fără Frontiere.
Cu toate că talibanii au fost respinşi în cele din urmă de soldaţii afgani sprijiniţi de avioane americane şi soldaţi NATO, observatorii şi-au exprimat via îngrijorare legată de rapiditatea şi eficienţa cu care talibanii au cucerit oraşul.
Ei chiar s-au întrebat dacă ţara nu este în pragul prăbuşirii în acelaşi mod cum gruparea Statul Islamic (SI) a cucerit vaste regiuni din Siria şi Irak.
Considerând forţele afgane încă prea fragile, preşedintele Barack Obama a fost nevoit să renunţe în octombrie la retragerea soldaţilor americani din Afganistan la sfârşitul lui 2016. El a anunţat menţinerea mai multor mii de soldaţi dincolo de această dată.
Soldaţii afgani "au nevoie de mai mult timp şi ajutor pentru a deveni o forţă credibilă şi independentă capabilă să protejeze populaţia afgană şi să contribuie la securitatea regională şi internaţională", a subliniat Pentagonul.
Insurecţia talibanilor este "rezistentă", dar forţele afgane au obţinut victorii, a menţionat Departamentul american al Apărării, notând că "guvernul afgan păstrează controlul asupra celor mai populate zone şi îi împiedică pe talibani să cucerească regiuni strategice în interiorul ţării".AGERPRES
Degradarea securităţii în Afganistan în ultimele şase luni (Pentagon)
Explorează subiectul
Articole Similare

17
UE, într-o ofensivă diplomatică la nivel înalt în Ucraina: Budapesta pune bețe în roate negocierilor
17

6
Un om a murit, iar alte 20 de persoane au fost rănite în urma unui atac rusesc cu drone, la Dnipro
6

13
Kremlinul se pregătește pentru majorarea bugetului destinat forțelor de ordine și serviciilor de securitate
13

1.218
Planul de pace al lui Trump este aruncat în aer de Hamas: Gruparea îl va respinge - Palestinienii au ajuns la capătul puterilor
1.218

20
Administrația Trump a ajuns la un acord cu Pfizer pentru reducerea prețurilor la medicamente
20

29
Ministrul finlandez al Apărării: Finlanda nu se va lăsa intimidată de tentative de destabilizare
29

3.347
Trump dezvăluie motivul pentru care a mutat submarine nucleare lângă Rusia: 'Există două cuvinte care se termină cu N și nu poți folosi niciunul dintre ele'
3.347

48
Trupele israeliene au ucis un palestinian lângă Betleem
48

1.910
Șoc în diplomația franceză: Ambasadorul Africii de Sud, găsit mort în fața unui hotel de lux din Paris
1.910

2.502
Regele Charles al III-lea nu uită relația sa specială cu România: În inima Londrei a onorat amintirea Reginei Maria a României
2.502

5.959
Rusia sugerează că ar vrea o graniță mai aproape de România: posibile noi revendicări teritoriale din Ucraina
5.959

102
Masacrul din Gaza continuă - Cel puțin 41 de palestinieni au fost uciși în timp ce așteptau ajutoare
102

1.888
Putin mută războiul din tranșee la TV și în online: Ce arată datele ISW despre cheltuielile pentru apărare
1.888
Comentează