Denisa Dedu de la CSM București, cea mai bună jucătoare a primei etape în Liga Campionilor la handbal feminin

prosport.ro
Denisa Dedu

Denisa Dedu (CSM București) a fost desemnată cea mai bună jucătoare a primei etape în Liga Campionilor, în urma unei evoluții de pus în ramă cu Team Esbjerg în deplasare (scor 24-22), anunță MEDIAFAX.

După nici două luni de la transferul de la Siofok (Ungaria), Denisa Dedu confirmă și la CSM București, acolo unde poarta a fost apărată de nume mari în ultimii ani, precum Paula Ungureanu, Jelena Grubic, Mayssa Pessoa. Handbalista în vârstă de 25 de ani, născută în Brașov, a avut o primă evoluție fantastică în Liga Campionilor. Ea a primit doar 8 goluri în prima repriză cu Esbjerg, iar la final a terminat meciul cu aproape 45%. Denisa a fost decisivă în multe momente ale jocului, inclusiv la final având un rol mare la succesul echipei sale cu 24-22.

La CSM București, Denisa confirmă forma foarte bună din sezonul trecut, când a câștigat Cupa EHF cu Siofok și a terminat pe locul 4 cu echipa națională la Campionatul European 2014. Evoluțiile portarului sunt ca un bagaj cu moral pentru prima reprezentativă, care în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie va juca la Campionatul Mondial din Japonia.

Revenind la evoluția din prima etapă a Ligii Campionilor, Denisa Dedu a fost votată MVP într-o cursă cu Heidi Loke (Vipers) și Alja Varagic (Krim Ljubljana).