Deputatul Andrei Gușă: „În România s-au emis de opt ori mai multe mandate de securitate națională decât în SUA”

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 28-10-2025 14:00

Actualizat: 28-10-2025 14:02

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

În România s-au emis de opt ori mai multe mandate de securitate națională (MSN) decât în SUA, avertizează deputatul Andrei Gușă. Acesta a trimis o scrisoare deschisă către cei mai importanți oameni politici din statul român, în persoana președintelui Nicușor Dan și a premierului Ilie Bolojan.

În atenția domnului președinte al României Nicușor Dan, domnului prim-ministru Ilie Bolojan, respectiv al coaliției de guvernare:

Conform unor dezvăluiri de presă, 2843 mandate de securitate națională au fost emise la București din ziua primului tur al alegerilor prezidențiale din 2024, în care finaliștii au fost Călin Georgescu și Elena Lasconi, și până în ziua trimiterii în judecată a dosarului în care, potrivit Parchetului General, s-ar fi pus în pericol ordinea constituțională a statului român.

Conform investigației condusă de jurnalista Sorina Matei:

Zeci de mii de români au fost urmăriți pas cu pas și li s-au restrâns drepturile și libertăți fundamentale prin cea mai intruzivă metodă de supraveghere. La nivelul ultimilor 3 ani, cifrele oferite de ÎCCJ sunt și mai înfiorătoare: 8603 mandate de supraveghere au fost emise de judecătorii specializați ai ÎCCJ pe vremea fostei șefe a Curții Supreme – Corina Corbu, ultimii 2 ani de mandat al lui Klaus Iohannis, interimatul lui Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni și începutul mandatului de președinte al României al lui Nicușor Dan. Totul s-a petrecut la cererea structurilor de informații, a trecut prin Procurorul General al României și a fost aprobat ''ca primarul'' de Curtea Supremă de Justiție din România. Nicio solicitare nu a fost respinsă nici de Parchet, nici de judecătorii ÎCCJ. Spre deosebire de America, în România, filtrul care ar trebui să protejeze drepturile și libertățile oamenilor nu există. Nu există deloc”, a arătat Gușă, în mesajul său.

Andrei Gușă: „Mandatul de securitate națională este de departe cea mai intruzivă metodă de supraveghere”

„Prin acesta se pot restrânge, potrivit legii 51/1991, drepturi și libertăți fundamentale, fără știința oamenilor urmăriți. De la momentul emiterii mandatului, persoana în cauză este încadrată legal ca potențial pericol adresa securității naționale a statului român, așadar se recurge la urmărirea acesteia, pas cu pas:

  • „interceptarea și înregistrarea comunicațiilor respectivelor persoane și a celor cu care intră în contact

  • căutare de informații oriunde acestea se află, ridicare și repunere la loc a unor obiecte, inclusiv în spații private

  • instalare de tehnică de interceptare

  • filaj, localizare, urmărire prin GPS

  • interceptare de trimiteri poștale, extragere de informații

  • obținerea de informații privind tranzacțiile financiare”

Un mandat de securitate națională presupune un minimum de 20 de persoane fizice vizate per un mandat. Așadar, 2843 de mandate emise x 20 de persoane = peste 56.000 de persoane vizate. Dar există cazuri, cum ar fi dosarul inițial Microsoft de pildă, care a presupus doar un mandat de securitate națională, prin care au fost urmărite non stop peste 200 de persoane, conform surselor judiciare. Așadar, în cazul de față, poate fi vorba despre orice număr între 56.000 de persoane vizate (minimum) și 560.000, dacă luăm în considerare precedentul Microsoft.

Iar dacă luăm în considerare toate tehnicile legale de supraveghere, expuse mai sus, instalări de tehnice de interceptare, căutare de informații oriunde acestea se află, etc putem să socotim un cost de minimum 2.000 euro per/persoană vizată. Dacă înmulțim cu numărul persoanelor vizate, adică cel puțin 56.000, dar maximum 560.000, obținem un cost situat între 110 milioane de euro și un miliard 100 de milioane de euro.

Luând în seamă cifrele, această problemă devine una de securitate națională, întrucât cetățenii români sunt amenințați de o asemenea monitorizare în masă. Iar mai apoi, discutăm despre o cheltuială fantastică, întrucât serviciile secrete care au cerut mandatele pe securitate națională

Domnule Bolojan, dacă pentru monitorizări de persoane neîncadrabile din punct de vedere juridic, nevinovate, se cheltuiesc sute de milioane de euro pe an, din surse necunoscute, întrucât bugetul nu le acoperă, atunci de ce nu luați măsuri de austeritate și în acest sens?

De ce nu se conduce o analiză?

Poate nu era nevoie, totuși, cu adevărat, de peste 2800 de mandate de securitate națională, sau peste 56.000 de persoane urmărite de către statul român. Poate, în fapt, era suficient să monitorizați 1000 de persoane, sau 2000. Poate că prin această scădere a persoanelor urmărite nu ar fi fost afectată cu adevărat securitatea națională a României. Dar cheltuielile statului român ar fi scăzut considerabil.

Prin comparație, în America, cu o populație de 18 ori mai mare decât a României și cu un angrenaj de securitate național complex, au fost emise în 2024 de 8 ori mai puține mandate de supraveghere pe motiv de securitate națională de către instanța FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) decât la București.

Domnule președinte Nicușor Dan, vă simțiți confortabil să conduceți o țară, unde în mandatul dumneavoastră se monitorizează peste 56.000 de cetățeni fără să se știe de ce, fără să fi fost găsit vreunul vinovat? În afară de un cetățean al Republicii Moldova, fost șef de serviciu secret, care ar fi vândut secrete? Dar despre ce secrete discutăm, pentru că în tot cazul acestea nu erau ale României.

Și în caz că nu știați, domnule președinte, mandatele se securitate națională se prelungesc o dată la 6 luni, iar cei care sunt(em) ascultați din decembrie 2024, ni s-a prelungit mandatul în iunie 2025, când erați deja președinte, și suntem încă monitorizați pe mandat de securitate națională până în decembrie, când s-ar putea să se prelungească din nou. Jos poliția politică, și austeritatea din România să NU mai fie doar pentru CETĂȚENI”, a transmis Gușă.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri