Poliţistul care a accidentat mortal, joi, o fată de 13 ani obţinuse permisul de conducere în România în 2012 şi l-a preschimbat în 2016 în Marea Britanie, fiind valabil pe bază de reciprocitate cu Uniunea Europeană, a informat Biroul de presă al Poliţiei Capitalei.
"Având în vedere informaţiile apărute în spaţiul public cu privire la permisul de conducere deţinut de către poliţistul implicat în evenimentul rutier de ieri, facem următoarele precizări: bărbatul a obţinut permisul de conducere în anul 2012, în România; în anul 2016, bărbatul şi-a preschimbat permisul în Marea Britanie; având în vedere Convenţia de la Viena din 8 noiembrie 1968, permisul de conducere este valabil, pe bază de reciprocitate UE", se explică în comunicatul Poliției Capitalei, informează Agerpres.
Accidentul s-a petrecut în Sectorul 1, agentul de poliţie aflat la volan accidentând două fete care traversau strada. Una dintre ele a fost transportată la spital, iar cea de a doua a murit la locul accidentului.
Potrivit purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Diana Sarca, poliţistul, care era încadrat din 2017, a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost zero. El se afla singur în maşină.
Cercetările au fost preluate de Brigada Rutieră în vederea stabilirii cauzelor şi condiţiilor în care s-a produs accidentul.
Detalii despre polițistul care a ucis o fetiță pe trecerea de pietoni: nu avea permis de România
Explorează subiectul
Articole Similare

80.467
Președinta CCR, mesaj direct pentru avocați: 'Cetățeanul contemporan nu mai poate naviga singur în ecosistemul juridic din ce în ce mai sofisticat'
80.467

76.343
Economistul Iancu Guda cere concedieri forțate în rândul bugetarilor
76.343

372
Diana Șoșoacă: Raportul ONU confirmă: Israelul a comis acte de genocid în Gaza. Avertismentele noastre s-au adeverit!
372

492
Psiholog Irina Petre: Copiii României trăiesc într-o cultură a hiperstimulării și a dependențelor. Soluția – reguli, limite și educație sănătoasă
492

24.611
'Nu aveţi idee ce foc aţi aprins': discursul tulburător al văduvei lui Charlie Kirk
24.611

7.934
Fascismul în oglindă: aplauzele la moartea lui Charlie Kirk și prăbușirea compasiunii
7.934

3.548
Ipocrizie la Guvern: întâi vrea să blocheze ordonanța pentru tratamente, apoi cere celeritate de la judecători
3.548

839
'Consfătuirea liniștii'. Întâlnirea discretă a lui Ilie Bolojan cu formatorii de opinie
839

54.023
S-a dat în folosință cea mai lungă rețea de transport a apei potabile din România, de 164 km
54.023

1.974
'Moise de Oradea' stârnește scandal - Ion Cristoiu îl ironizează pe Gabriel Liiceanu pentru elogierea lui Ilie Bolojan: 'Este faimos pentru capacitatea de a linge până și o statuie din beton armat'
1.974

70.419
Dragoș Damian, fără menajamente: 'Doamnelor și domnilor profesori, nu mai sunt bani. Puteți face câtă grevă vreți. Nu mai sunt bani pentru că nu se mai muncește'
70.419

14.875
VIDEO Elena Udrea, noi dezvăluiri explozive: Cum au aranjat oamenii lui Băsescu condamnarea lui Voiculescu
14.875

1.260
Viktor Orban susține că dacă el va pierde viitoarele alegeri Ungaria va fi foarte rău: Ar fi catastrofal
1.260
Comentează