Detensionare a situației din Caraibe - Decizia luată de Nicolas Maduro

Autor: George Traicu

Publicat: 02-12-2025 21:10

Actualizat: 02-12-2025 21:12

Article thumbnail

Sursă foto: Elliot Nichol / Alamy / Profimedia

Președintele Venezuelei, Nicolás Maduro, a aprobat reluarea zborurilor de repatriere a migranților venezueleni din Statele Unite, după ce programul fusese întrerupt pe fondul unor declarații făcute de președintele Trump, notează Mediafax.

Ministerul Transporturilor din Venezuela, citat de Reuters, a transmis marți: „Autoritatea Aeronautică din Venezuela a primit o solicitare din partea guvernului Statelor Unite de a relua zborurile de repatriere a migranților din această țară către Venezuela” , precizând că un astfel e zbor deja a avut loc.

Programul de repatriere care prevedea două zboruri săptămânale a fost întrerupt pentru scurt timp după ce liderul de la Casa Albă a transmis că spațiul aerian venezuelan trebuie „considerat închis”.

Înainte de oprirea programului, autoritățile de la Caracas au anunțat că aproape 14.000 de venezueleni se întorseseră în țară între februarie și noiembrie prin intermediul acestor zboruri, pe fondul intensifiicării politicii de restricționare a imigrației în Statele Unite sub administrația Trump.

Relații tensionate

Relațiile dintre SUA și Venezuela după ce Donald Trump a desfășurat forțe impresionante în largul coastelor venezuelene ca parte a războiului său împotriva drogurilor.

Presiunea asupra regimului condus de Nicolás Maduro se intensifică, în contextul în care informațiile privind o conversație telefonică între Donald Trump și liderul venezuelean au provocat neliniște la Washington.

Potrivit unei analize publicate de The Times, o parte importantă a consilierilor de la Casa Albă face presiuni pentru ca Statele Unite să adopte măsuri mult mai ferme, inclusiv posibile atacuri militare SUA asupra Venezuelei.

Susținătorii unei intervenții afirmă că o operațiune militară ar putea „restabili democrația” și „stopa criza umanitară” care a determinat peste opt milioane de venezueleni să părăsească țara în ultimul deceniu. De asemenea, administrația Trump ar căuta soluții pentru deportarea zecilor de mii de venezueleni ajunși în SUA.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri