DEZASTRU pentru România: Norvegia a marcat, cu Spania, la ultima fază a meciului, Suedia s-a distrat în Malta

Reprezentativa Spaniei a remizat, sâmbătă seară, în deplasare, scor 1-1, cu selecţionata Norvegiei, într-un meci din grupa F de calificare la Campionatul European din 2020, din care face parte şi România.

Spanioli, care au deschis scorul în minutul 47, prin Saul Niguez, au fost egalaţi în minutul 90+4, când King a înscris un gol din penalti.

La partida de la Oslo, Sergio Ramos a devenit jucătorul cu cele mai multe partide la naţionala Spaniei – 168.

Tot în grupa F, Suedia a învins în deplasare Malta, cu scorul de 4-0. Au marcat Anielson ’11, Larsson ’58 (penalti), ‘71 (penalti) şi Agius ’66 (autogol).

Mai devreme, de la ora 19.00, România s-a impus în deplasare în faţa echipei Insulelor Feroe, scor 3-0 (goluri Puşcaş ’74, Mitriţă ’83 şi Keşeru ‘90+4).

În etapa următoare a grupelor vor avea loc, marţi, următoarele partide: România – Norvegia, Suedia – Spania, Insulele Feroe – Malta.

Clasamentul grupei F este următorul: 1. Spania – 19 puncte, 2. Suedia – 14 puncte, 3. România – 13 puncte, 4. Norvegia – 10 puncte, 5. Malta – 3 puncte, 6. Insulele Feroe – niciun punct.