Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo, de vineri, va fi "mult mai sobră" decât la alte ediţii, a declarat pentru Reuters un consilier al organizatorilor, Marco Balich, ce a fost mult timp producător al acestor evenimente.
"Va fi o ceremonie mult mai sobră. Totuşi, cu o estetică japoneză frumoasă. Foarte japoneză, dar şi sincronizată cu sentimentul zilei de astăzi, cu realitatea", a indicat Balich, care a pregătit, printre altele, ceremonia de deschidere pentru JO 2016 de la Rio de Janeiro.
Japonia a decis în această lună că majoritatea probelor de la JO vor avea loc cu porţile închise, pentru a reduce cât mai mult riscurile de infectare cu noul coronavirus.
"Într-un fel ceremonia de deschidere va fi unică şi se va concentra doar asupra sportivilor. Această situaţie (pandemia - n. r.) are desigur consecinţe. Evident că nu va exista coregrafie de masă, din cauza Covid-19", a afirmat Balich.
Numeroşi japonezi se tem că Jocurile vor duce la creşterea abruptă a numărului de contaminări, conform agerpres.
"Cred că marea realizare a echipei care s-a ocupat de această ceremonie este că a reuşit să accepte scaunele goale ca pe un fapt, reuşind totuşi să menţină atenţia asupra sportivilor", a spus Balich.
"Va fi foarte semnificativ, departe de măreţia ceremoniilor anterioare. Momentul este acum. Este un efort frumos. O ceremonie foarte sinceră, nimic contrafăcut", a adăugat el.
Aproximativ cincisprezece lideri ai unor state şi organizaţii internaţionale urmează să viziteze Japonia pentru a asista la ceremonia de deschidere a JO de la Tokyo, a anunţat miercuri purtătorul de cuvânt al guvernului nipon, Katsunobu Kato, numărul fiind mai mic comparativ cu cei 40 de lideri care au fost prezenţi la acelaşi eveniment, în 2016, la Jocurile de la Rio de Janeiro, informează Kyodo.
Majoritatea întrecerilor din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, inclusiv ceremonia de deschidere, vor avea loc fără prezenţa publicului larg, în condiţiile în care capitala Japoniei rămâne sub stare de urgenţă din cauza Covid-19.
Din cauza pandemiei de covid-19, ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo va fi 'mult mai sobră'
Explorează subiectul
Articole Similare

24
Români, în trei probe în ziua a 11-a la Jocurile Olimpice 2026
24

66
Norvegia se menţine primul loc în clasamentul pe medalii, la finalul zilei de luni, a unsprezecea zi a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
66

152
JO 2026: Japonezii Riku Miura şi Ryuichi Kihara au cucerit medaliile de aur în proba de perechi a concursului de patinaj artistic / Clasament final
152

116
La Liga: Girona a învins luni seara, pe teren propriu, echipa campioană a Spaniei, FC Barcelona
116

28
Lecce câștigă cu 2-0 pe terenul lui Cagliari în Serie A
28

24
Eileen Gu câștigă argintul olimpic la big air, la Livigno
24

31
Dinamo învinge Unirea Slobozia cu 1-0 pe Arena Națională
31

34
Jaqueline Cristian s-a calificat în turul doi la WTA 1000 Dubai
34

36
Atacantul român, Andrei Ivan, eliminat după o oră de joc în Grecia
36

46
CFR Cluj câștigă la Sibiu, 1-0 cu Hermannstadt, într-un meci cu două penalty-uri ratate
46

53
Săritorul austriac Daniel Tschofenig a fost descalificat din cauza ghetelor
53

14
David Popovici, desemnat sportivul anului 2025 în Balcani
14

19
Raheem Sterling nu are încă permis de muncă în Olanda, Feyenoord își mută antrenamentele în Belgia
19

















Comentează