Dinamo s-a calificat în sferturile Cupei Ligii după ce a eliminat Pandurii

dinamo pandurii

Dinamo a cîștigat în Cupa Ligii pe terenul Pandurilor, scor 2-0, după golul lui Palici și autogolul lui Filipetto.

Prima repriză anunța un meci închis și toate gîndurile fugeau la prelungiri, după primele 45 de minute scorul fiind 0-0, fără vreo ocazie clară la vreuna dintre cele două porți.

După pauză, trupa lui Mircea Rednic a venit mai bine de la vestiare și a deschis scorul prin Palici (60), care a șutat pe jos, lîngă bara laterală.

Două minute mai tîrziu avea să fie stabilit scorul final, după un autogol de curtea școlii. Portarul "cîinilor", Popescu, a degajat lung și Filipetto a trimis pe spate cu capul spre Stanca, dar goalkeeperul gorjenilor era ieșit dintre buturi și balonul s-a dus direct în poartă.

În faza următoare a competiției, Dinamo poate da peste Steaua, care joacă, alături de ASA Tîrgu Mureș, direct în sferturi.

400.000 € va primi echipa cîștigătoare a Cupei Ligii

Pandurii: R. Stanca – Ungurușan, Salgado, Filipetto, Mrzljak, Grecu, Droppa, V. Nicoară, Al. Ciucur, M. Răduț, Khalouta

Rezerve: Mingote – V. Munteanu, Șandru, D. Nistor, Hora, Pițian, Momcilovic

Dinamo: I. Popescu – Feussi, A. Marc, Mevlja, Fai, Vojnovici, S. Filip, Gavrilă, Palici, C. Matei, Essombe

Rezerve: Abraham – Puljic, Anton, I. Șerban, P. Petre, Tîrcoveanu, Gnohere

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti). Asistenți: Vasile Marinescu (Bucureşti) și Florin Păunescu (Rm. Vâlcea). Rezervă: Flavius Alin Roşu (Timişoara)

Observator CCA: Ioan Onicas (Zalău). Observator LPF: Viorel Ilinca (Piteşti)