Disputa cu Turcia privind sistemul rusesc S-400 este o 'problemă dificilă' pentru SUA (general american)

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 21-03-2019

Actualizat: 21-03-2019

Article thumbnail

Sursă foto: www.b1.ro

Un înalt general american a declarat joi că speră ca Washingtonul să găsească o modalitate de a rezolva disputa cu Turcia cu privire la decizia ei de a achiziţiona sisteme de apărare antiaeriană de înaltă tehnologie S-400 de la Rusia, dar a avertizat că aceasta este o 'problemă grea', potrivit Reuters preluat de agerpres.

Vezi și: Noi detalii despre avionul Boeing cu 157 de oameni la bord care s-a prăbușit în Etiopia: Un coleg al pilotului a făcut dezvăluirea

'Atât ramura executivă, cât şi cea legislativă a guvernului nostru vor avea probleme cu reconcilierea prezenţei S-400 şi cele mai avansate avioane de vânătoare pe care le avem F-35', a declarat generalul Joseph Dunford, preşedintele Comitetului Întrunit al Şefilor de State Majore, întrebat cu privire la o informaţie difuzată anterior de Reuters care sugera că Pentagonul ar putea să suspende în curând pregătirile pentru livrarea avioanelor de luptă F-35 către Turcia.

'Sperăm că vom putea găsi o soluţie, dar aceasta este o problemă dificilă', a declarat generalul de marină în cadrul unui forum de securitate la Washington.

În septembrie 2017, Rusia a confirmat că a încheiat un contract cu Turcia privind livrarea unor baterii S-400, iar preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a indicat că Ankara a achitat deja un avans pentru achiziţionarea sistemului de rachete sol-aer.

În pofida protestelor părţii americane, ministrul turc al apărării Hulusi Akar a declarat la 11 martie că Turcia va începe în octombrie desfăşurarea sistemelor antiaeriene S-400, Ankara studiind în prezent locurile cele mai oportune unde acestea ar putea fi instalate.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri