Președintele american Donald Trump a anunțat marți că a purtat o conversație cu premierul indian Narendra Modi, axată în principal pe relațiile comerciale dintre cele două țări și pe achizițiile Indiei de petrol din Rusia. La final, Donald Trump a anunțat că India va reduce achizițiile de petrol din Rusia, informează Mediafax.
„Am vorbit despre multe lucruri, dar mai ales despre comerț”, le-a spus Trump reporterilor de la Casa Albă, adăugând: „Nu va cumpăra mult petrol din Rusia. Vrea să vadă războiul terminându-se la fel de mult ca mine”.
India importă masiv petrol din Rusia
India este, alături de China, unul dintre principalii cumpărători de petrol rusesc, fapt ce a provocat tensiuni între guvernul de la Washington și guvernul de la New Delhi, potrivit Reuters.
Administrația Trump a intensificat recent presiunile asupra Indiei, impunând tarife suplimentare asupra unor exporturi indiene către SUA pentru a descuraja achizițiile de țiței rusesc.
Liderul de la Casa Albă a subliniat că limitarea importurilor energetice din Rusia este esențială pentru creșterea presiunii asupra Moscovei, în încercarea de a forța negocieri de pace în războiul din Ucraina.
Comentează