Donald Trump vrea o 'relație de încredere' cu Iranul: Emisarul său detaliază scrisoarea trimisă de președintele american

Autor: Meilă Emilia-Alexandra

Publicat: 22-03-2025 13:45

Actualizat: 22-03-2025 16:48

Article thumbnail

Sursă foto: ROBERTO SCHMIDT / AFP / Profimedia

Donald Trump „vrea să stabilească o relație de încredere” cu Iranul, a declarat emisarul său, Steve Witkoff, într-un interviu publicat vineri, în care a detaliat conținutul scrisorii trimise de președintele american Teheranului, conform Mediafax.

Pe 7 martie, Donald Trump a dezvăluit că a trimis o scrisoare Iranului în care propunea ca această țară, un adversar major al Statelor Unite, să reia negocierile nucleare sub sancțiunea unei acțiuni militare - o „amenințare”, potrivit Teheranului -, însă conținutul real al scrisorii era necunoscut.

„Această scrisoare spunea, practic: Sunt un președinte al păcii, asta îmi doresc. Nu există niciun motiv pentru a recurge la focuri de armă. Trebuie să vorbim, trebuie să clarificăm concepțiile greșite”, a detaliat Steve Witkoff într-un interviu acordat lui Tucker Carlson, fost prezentator Fox News.

content-image

„Trebuie să creăm un program astfel încât nimeni să nu-și facă griji cu privire la o militarizare a programului vostru nuclear și aș vrea să realizez acest lucru, deoarece alternativa nu este o alternativă foarte bună”, a detaliat emisarul ce scria în scrisoare.

El a adăugat că, în opinia sa, „există o posibilitate reală de a rezolva acest lucru pe cale diplomatică”.

În timpul primului său mandat, Donald Trump a retras Statele Unite dintr-un acord internațional cu Iranul. Cele două țări nu au mai avut relații diplomatice din 1980, iar Statele Unite, împreună cu alți aliați, impun sancțiuni care afectează puternic economia iraniană.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri