Procurorii vrânceni fac cercetări într-un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor după ce un bărbat din Panciu, care se afla în carantină la domiciliu, a mers la magazin pentru a-şi cumpăra alimente, a informat, luni, Parchetul de pe lângă Tribunalul Vrancea, notează Agerpres.
"La data de 01.05.2020 s-a preluat de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Panciu dosarul penal nr. 443/P/2020 şi s-a înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Vrancea sub nr. 1055/P/2020, având ca obiect infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor prevăzută de art. 352 alin. 1 Cod penal. Organele de urmărire penală au fost sesizate de un reprezentant al Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vrancea cum că la data de 01.05.2020, în jurul orei 12,00, o persoană de sex masculin, din oraşul Panciu, a încălcat măsura carantinării la domiciliu instituită de DSP Vrancea. Astfel, persoana carantinată s-ar fi deplasat la data de 01.05.2020 la un magazin din Panciu pentru a-şi cumpăra alimente, deşi DSP Vrancea instituise faţă de acesta măsura carantinării la domiciliu pentru perioada 23.04.2020 - 07.05.2020", se arată într-un comunicat de presă al Parchetului.
La data de 03.05.2020, s-a dispus începerea urmăririi penale in rem pentru infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor.
Potrivit instituţiei, măsurile dispuse în prezenta cauză reprezintă o etapă a procesului penal, care nu înfrâng în niciun fel principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor după ce un bărbat din Panciu, aflat în carantină la domiciliu, care a mers să cumpere alimente
Explorează subiectul
Articole Similare

920
Moarte suspectă în Cluj: Gheorghe Chindriș, fondatorul primului sat românesc din SUA, descoperit cu lovituri la cap
920

24
Accident într-o localitate din Mureș: Bărbat în stare gravă la spital, după ce s-a răsturnat cu mașina
24

378
Ministrul Energiei anunță soluția găsită pentru ca prețul gazelor să nu crească după expirarea plafonării
378

1.535
Decrete blocate la Cotroceni: Judecătorii din penal, ținuți forțat în funcție de Nicușor Dan (surse)
1.535

1.588
Ministrul Economiei: „Austeritatea este inevitabilă”. Ce urmează pentru taxe și salarii în 2025
1.588

113
Doi bărbați au fost găsiți morți în locuințele lor din Cluj și Dolj: Anchete pentru ucidere din culpă și suspiciuni de crimă
113

1.486
Moment istoric pe Autostrada Sibiu–Pitești: începe străpungerea unuia dintre cele mai grele tuneluri din Carpați
1.486

20
FOTO Drum județean blocat în zona stațiunii Stâna de Vale: Bolovani și un copac au căzut pe carosabil
20

115
Mama fetiţei din Teleorman care a ajuns la spital cu un traumatism la cap şi cu alte semne de violenţă, reţinută alături de iubitul ei
115

1.088
Bătaie în parcarea unui supermarket din Neamț - Doi frați din Moldova, reținuți după un scandal început cu o tamponare
1.088

1.302
VIDEO Minor de 17 ani și două femei, reținuți după ce au spart locuința unui bucătar străin din București
1.302

3.593
Dezbatere la ÎCCJ: 87,5% dintre judecători au decizii de pensionare, acuzații de „interferență prezidențială” și critici dure la adresa clasei politice
3.593

138
Accident grav pe pârtia din Cârlibaba: Adolescentă de 17 ani, preluată cu elicopterul SMURD
138

















Comentează