Două chinezoaice s-au calificat în semifinalele turneului WTA de la Austin

Guliver/GettyImages
tenis

Două jucătoare de tenis din China, Wang Xiyu şi Yuan Yue, s-au calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Austin (Statele Unite), dotat cu premii totale în valoare de 267.082 de dolari.

Wang Xiyu, favorita numărul 6, a profitat de abandonul americancei Daniella Collins, adversara sa din sferturile de finală, după primul set câştigat cu 6-2 de chinezoaică.

Yuan Yue, cap de serie numărul 8, a învins-o în două seturi, 6-3, 7-5, pe compatriota sa Wang Yafan, scrie agerpres.ro.

În semifinale, Wang Xiyu o va avea ca adversară pe principala favorită, ucraineanca Anhelina Kainina, care a dispus în trei seturi, 1-6, 6-4, 6-2, de franţuzoaica Diane Parry (nr.5) , scrie agerpres.ro.

În celălalt duel din penultimul act, Yuan Yue o va înfrunta pe slovaca Anna Karolina Schiedlova, a cărei adversară din sferturile de finală, letona Anastasija Sevastova, a abandonat în setul secund, la scorul de 6-4, 2-1 în favoarea sa, în urma unei accidentări la piciorul stâng.