Duelul Djokovic - Nadal, cel mai tare meci din sferturile de finală de la Roma

Rafa Nadal

Duelul dintre tenismenii Novak Djokovic și Rafael Nadal, așteptat pentru sferturile de finală ale turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.748.925 euro, a fost confirmat cu greutate, după ce ambii protagoniști au avut nevoie de trei seturi, joi, în optimi.

Liderul mondial Novak Djokovic a trecut peste umilința suferită în primul set al meciului cu brazilianul Thomaz Bellucci și s-a impus cu 0-6, 6-3, 6-2.

Rafael Nadal a avut și el de luptat mult în fața tânărului australian Nick Kyrgios, pe care l-a învins în cele din urmă cu 6-7 (2), 6-2, 6-4.

Djokovic nu mai pierduse un set la zero din august 2012, când era învins în finala turneului de la Cincinnati de Roger Federer.

Vineri, Nole va juca al 49-lea său meci cu Nadal, care nu l-a mai învins din finala de la Roland Garros din 2014, adică de șase meciuri.

Belgianul David Goffin (13 ATP) nu câștigase niciodată în fașa cehului Thomas Berdych în cele două partide anterioare, numărul opt mondial, dar joi l-a surclasat cu un neverosimil 6-0, 6-0, în doar 49 de minute.