Dunărea Călărași, victorie împotriva Metaglobus, scor 3-1

dunarea calarasi

Dunărea Călărași a obținut singura victorie a zilei de sâmbătă din etapa cu numărul 19 a Ligii 2, după ce a trecut, pe teren propriu, cu Metaloglobus, scor 3-1, potrivit Mediafax.

Metaloglobus a deschis scorul prin Ovidiu Herea, în minutul 28. După pauză, Dunărea Călărași a obținut victoria grație reușitelor lui Georgian Honciu (49', 54') și Serge Ekollo (59').

În urma acestui succes, Dunărea Călărași a ieșit din zona retrogradării, urcând pe locul 14, cu 22 de puncte acumulate în primele 17 partide. De partea cealaltă, Metaloglobus se află pe poziția a șasea, cu 27 de puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa cu numărul 19 din Liga 2:

Csikszereda Miercurea Ciuc - FC Argeș 0-0

Dunărea Călărași - Metaloglobus 3-1 (Honciu 49', 54', Ekollo 59 / Herea 28')

Pandurii Tg. Jiu - Concordia Chiajna 0-0

Ripensia Timișoara - ACS Viitorul Tg. Jiu 0-0

Sportul Snagov - CSM Reșița 3-3 (Stoica 13', Apostol 34', Roșu 68 / Vădrariu 22', Săulescu 25', 73')

Universitatea Cluj - Politehnica Timișoara 0-0

Runda a 19-a din Liga 2 continuă duminică, cu meciul dintre UTA Arad şi Farul Constanţa, de la ora 11:30. Luni, de la ora 18:00, Petrolul Ploieşti primeşte vizita celor de la SCM Gloria Buzău, etapa urmând să se încheie marţi, cu partida dintre CS Mioveni şi Turris Turnu Măgurele, de la ora 17:00.

Lider în Liga 2 este UTA Arad, cu 32 de puncte acumulate în 16 jocuri. Podiumul este completat de CS Mioveni şi Rapid Bucureşti, ambele cu 31 de puncte şi un meci mai mult disputat.