Jucătorii spanioli de tenis Rafael Nadal şi Jaume Munar au debutat cu dreptul în proba de dublu a turneului ATP 250 Melbourne Summer Set, dotat cu premii totale de 521.000 de dolari, după ce au învins marţi, cu 6-3, 3-6, 10-4, perechea argentiniană Sebastian Baez/Tomas Martin Etchevarry, informează EFE, citat de Agerpres.
Pentru Nadal, nr. 6 mondial la simplu, a fost prima partidă oficială din 5 august 2021, când a fost învins de sud-africanul Lloyd Harris în turul doi la Washington. De atunci, campionul spaniol a suferit o operaţie pentru a-şi rezolva problemele medicale la piciorul stâng şi a fost testat pozitiv în decembrie la COVID-19, după turneul demonstrativ de la Abu Dhabi.
Jucătorii argentinieni au intrat pe tabloul principal ca ''lucky losers'', înlocuindu-i pe australienii Alexei Popyrin/Marc Polmans, care s-au retras cu câteva ore înainte de meci.
Nadal şi Munar, singurii spanioli de la acest turneu ATP, vor juca în turul următor cu perechea Franko Skugor (Croaţia)/Andrei Golubev (Kazahstan), favoriţii numărul patru.
În ce priveşte proba de simplu de la Melbourne Summer Set, Nadal va juca împotriva americanului Marcos Giron sau a lituanianului Ricardas Berankis, în timp ce Munar îl va înfrunta pe sud-africanul Kevin Anderson.
După o pauză de cinci luni, Rafael Nadal a debutat cu dreptul la melbourne
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

17
Matei Radu s-a calificat în semifinalele CM de scrimă pentru cadeți
17

18
Victoria Carl, suspendată 18 luni pentru dopaj
18

43
Dinamo se alătură cluburilor nemulțumite de noile prevederi legislativ
43

29
Gigi Buffon a demisionat din funcția de șef al delegației Italiei
29

27
Farul Constanţa se alătură cluburilor care contestă noile prevederi legislative din sport
27

14
Rapperul J. Cole va juca baschet în China, la Nanjing Monkey Kings
14

19
CSM București U17 s-a calificat în finala turneului preliminar de la Ankara
19

26
Guvernul și FRF pregătesc candidatura pentru finala Ligii Europa 2028 sau 2029
26

41
Gabriele Gravina a demisionat din funcția de președinte al Federaţiei Italiene de Fotbal
41

32
Iga Swiatek anunță un nou antrenor după începutul dificil de sezon
32

55
Sezonul de schi din Poiana Brașov s-a încheiat cu 1,7 milioane de treceri
55

40
Universitatea Craiova critică modificările aduse la Legea 4/2008
40

53
Cum vrea ministrul Apărării să o trimită pe Steaua în Superliga: Apel la mediul privat
53
















Comentează