E OFICIAL: FC Hermannstadt se luptă cu U Cluj pentru un loc în Liga I, după o victorie cu Dunărea Călăraşi, scor 2-1

FC Hermannstadt

FC Hermannstadt a învins, duminică, pe teren propriu, echipa Dunărea Călăraşi, scor 2-1, cu un gol marcat în minutul 90+6 şi va juca barajul pentru menţinerea în Liga I. În urma acestui rezultat, echipa din Călăraşi a retrogradat în liga secundă, relatează News.ro.

Citește și: Iubita fotbalistului mort într-un accident rutier, scrisoare deschisă emoționantă: Ai fost, ești și vei fi cel mai bun tată pe care fiul meu l-ar fi putut avea

Dunărea Călăraşi a deschis scorul în minutul 77 prin Stelian Filip, în timp ce Hermannstadt a egalat în minutul 85 prin Tsoumou şi a punctat din nou prin Lendric, în minutul 90+6.

FC Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Dandea, Stoica, Acsinte (Popovici '65) - Dâlbea, Dumitriu - Petrescu, Tsoumou, Tătar - Blănaru (Lendric '75). Antrenor: Vasile Miriuţă

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov (Ben Djemia '75), Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enache, Bourceanu, Simion, Filip (Honciu '80) - Ammari, D. Benzar (Keita '90+3). Antrenor: Dan Alexa

Cartonaşe galbene: Enache '53, Gligorov '57, Bourceanu '58, Honciu '81, Dobrosavlevici '82, Filip ''90+2

Cartonaş roşu: Blănaru '90+2

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Eugen Gheorghe.

Arbitru de rezervă a fost Marian Barbu, iar observatori Nicolae Grigorescu şi Eduard Alexandru.

În minutele de prelungiri, în urma unui carambol între jucători si stafurile tehnice, Blănaru a primit cartonaşul roşu, iar antrenorul Dan Alexa a fost trimis în tribune.

Meciul de la Sibiu a început cu o întârziere de 30 de minute din cauza stării terenului, afectat de ploaia torenţială de duminică.

În urma acestui rezultat, Dunărea Călăraşi a retrogradat în Liga II, iar FC Hermannstadt va juca barajul pentru menţinerea în Liga I cu Universitatea Cluj, ocupanta locului 3 din divizia secundă.