Ecaterina Andronescu confirmă că Liviu Dragnea i-a propus Ministerul Educației: 'Nu acum, ci cu 3 săptămâni în urmă'

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 27-09-2018

Actualizat: 27-09-2018

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Valentin Popa și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației, iar locul său ar putea fi preluat de Ecaterina Andronescu. Senatoarea PSD a confirmat informațiile oferite în exclusivitate de STIRIPESURSE.RO și a recunoscut că Liviu Dragnea i-a propus postul în urmă cu 3 săptămâni, nu azi, după demisia lui Popa, semn că ministrul era pe lista neagră de remanieri.

Andronescu a declarat că nu i-a dat, încă, un răspuns lui Dragnea. Dacă va accepta, ar fi mandatul cu numărul 4 pentru Andronescu în fruntea Educației.

Citește și: Dragnea a vorbit despre noua lege a pensiilor! Ce crede acesta

”Nu i-am dat un răspuns, vreau să discut în concret. Oferta mi-a făcut-o înainte de CEX, după scrisoarea mea, la a doua întâlnire. Nu am scris scrisoarea pentru o funcție. Domnul ministru nu a demisionat din cauza UDMR. E greu de acceptat că limba română e limbă străină în România. Predarea limbii române trebuie să fie făcută de un om cu atestat. Dacă a dat o ordonanță și a pregătit-o pe cea de azi nu știu de ce a demisionat. Din ce am aflat, Popa era remaniabil.

Nu depinde numai de mine să fiu ministru.”, a spus Ecaterina Andronescu la Realitatea TV.

Citește și: TAROM a depășit Air France, British Airways și Lufthansa! Detalii interesante .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri