Echipa antrenată de Cosmin Olăroiu a pierdut dramatic campionatul Chinei: a condus cu 2-0 și a pierdut cu 2-3

Cosmin Olăroiu

Jiangsu Suning, echipă antrenată de Cosmin Olăroiu, a pierdut în etapa a 11-a a primei ligi din China, în faţa formaţiei Hebei, la capătul unei prime reprize foarte spectaculoase. În cele din urmă, echipa românului a cedat cu 2-3, informează Mediafax.

Jiangsu părea că va avea un meci uşor, după ce a marcat de două ori în primul sfert de oră, prin Li Ang (min. 2) şi Teixeira (min. 15). Hebei a început să preseze şi să joace mult mai ofensiv, fapt pentru care a întors rezultatul până la pauză. Golurile au fost reuşite de El Kaabi (min. 25) şi Dong Xuesheng (min. 31 şi 44). În partea secundă Jiangsu a dominat clar la capitolul posesie, 71%, dar aceasta nu s-a concretizat în ocazii foarte importante. A expediat 6 şuturi spre poartă, fără să trimită vreun balon cadrat.

În acest moment, Jinagsu se situează pe locul 5 în campionatul Chinei, 17 puncte, la 5 lungimi de poziţia a 3-a, ultima care duce în Liga Campionilor Asiei. Guangsu se află pe poziţia respectivă, dar are şi un meci în minus. În etapa următoare, echipa lui Olăroiu merge pe terenul lui Shandong Luneng.