Spania, afectată sever de pandemia de coronavirus (COVID-19), a înregistrat anul trecut cel mai sever declin al economiei de la Războiul Civil din 1936-1939, iar restricţiile dure impuse de la începutul anului sugerează că redresarea în acest an nu va fi atât de solidă cum se anticipa, transmit Reuters şi DPA potrivit Agerpres.
A patra economie a zonei euro s-a contractat anul trecut cu 11%, arată datele publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INE), faţă de un avans de 2% în 2019. Scăderea din 2020, pe fondul prăbuşirii sectorului crucial al turismului, depăşeşte declinul economiei în cei cinci ani care au trecut de la criza financiară globală care a început în 2008.
În ultimele trei luni din 2020, PIB-ul Spaniei a înregistrat o redresare modestă, de 0,4%, comparativ cu precedentele trei luni, în timp ce analiştii se aşteptau la un declin de 1,5%. În trimestrul trei din 2020, economia înregistrase un avans de 16,4%, pe fondul ridicării restricţiilor.
Guvernul de la Madrid se aşteaptă la un avans al economiei de 7,2% anul acesta, în timp ce analiştii previzionează o creştere de 6,3%, iar Fondul Monetar Internaţional estimează o expansiune de 5,9%.
Spania este a doua cea mai vizitată ţară din lume, după Franţa, iar turismul este crucial pentru economie, contribuind cu aproximativ 12% la Produsul Intern Brut în 2019. În 2020, din cauza restricţiilor de călătorie impuse ca urmare a pandemiei, turismul a contribuit cu doar 4% - 5% la Produsul Intern Brut, conform estimărilor analistului Maria Jesus Fernandez, de la Funcas.
Singurul sector economic care a înregistrat anul trecut creştere a fost agricultura, cu 4,7%. Cheltuielile publice au urcat cu 4,5%, cel mai ridicat nivel din 2008, în timp ce consumul privat a scăzut cu 12,4%, conform datelor INE.
De asemenea, pe ansamblul anului trecut, rata şomajului în Spania a urcat la 15,53%, de la 14,1% în 2019.
Economia Spaniei s-a prăbușit în timpul pandemiei - Situație nemaiîmtâlnită de la Războiul Civil
Articole Similare

59
Reacția Euroins la perchezițiile procurorilor: acţiune de arbitraj împotriva statului român / Despăgubiri de 1 miliard de euro
59

45
Cursul valutar: leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
45

1.660
Trump a lansat cea mai puternică platformă științifică construită vreodată: totul despre „Misiunea Genesis”
1.660

2.796
VIDEO Grindeanu ridică semne de întrebare - A comandat o analiză a încasărilor bugetare după majorarea taxelor
2.796

66
Ministrul Transporturilor: Am cerut la rectificare un miliard opt sute şi probabil vom primi 750-800 de milioane/ Cei mai mulţi bani sunt pentru subvenţiile de la Metrorex şi CFR
66

51
Bucureşti, Cluj, Braşov şi Timişoara sunt oraşele cu cele mai multe joburi disponibile (platformă de recrutare)
51

20
Meta face obiectul unei anchete antitrust: „Abuz de poziție dominantă pe WhatsApp"
20

34
INS: Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor, a crescut ca serie brută cu 1,3%, în primele nouă luni
34

43
CCIR susține inițiativa Constanța Port Business Association de preluare a managementului CN APMC
43

40
INS: Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, a crescut, ca serie brută cu 1,6%, în primele nouă luni
40

50
Barometrul RetuRO: La 2 ani de la lansare, Sistemul de Garanție-Returnare se apropie de 8 miliarde de ambalaje returnate
50

4.697
ANAF verifică românii care fac bani pe OnlyFans - Sute de persoane au făcut zeci de milioane pe platforme pentru adulți
4.697

4.502
Impozitarea mașinilor electrice, criticată dur de APIA: Un rezultat parșiv al acestei reglementări duce la taxarea mașinilor care sunt soluția în acest moment
4.502


















Comentează