Ascensiunea fulminantă a lui Zohran Mamdani la funcţia de primar al oraşului New York a încurajat partidele de stânga din întreaga Europă, care consideră că o agendă radicală fără rezerve ar putea contribui la inversarea valului care în prezent este în favoarea forţelor de dreapta din ţările lor, scrie Reuters, citat de news.ro.
Partidele de la Londra la Berlin l-au aclamat pe Mamdani, un socialist democrat în vârstă de 34 de ani, ale cărui videoclipuri virale şi promisiuni de control al chiriilor şi de impozitare a bogătaşilor într-un oraş considerat un far al capitalismului global au sensibilizat alegătorii.
Partide precum Partidul de Stânga din Germania şi Partidul Verde din Marea Britanie speră să profite de impulsul dat de victoria lui Mamdani, semnalând că nu îşi vor dilua politicile şi nu se vor lăsa atrase în lupta dreptei pe tema imigraţiei.
Ar putea, de asemenea, să dea de gândit partidelor de stânga consacrate, precum Partidul Laburist britanic, care a înregistrat o scădere în sondaje de la victoria sa zdrobitoare din alegerile de anul trecut, şi Partidul Social-Democrat din Germania (SPD).
Zack Polanski, care a devenit anul acesta primul lider evreu şi homosexual declarat al Partidului Verde din Anglia şi Ţara Galilor, a fost comparat cu Mamdani pentru utilizarea reţelelor sociale şi pentru apelurile sale la introducerea unui impozit pe avere pentru a reduce inegalitatea. Un Polanski extaziat a declarat pentru Reuters că victoria lui Mamdani arată că „speranţa a triumfat asupra urii”.
„Este important – nu doar pentru New York, ci pentru că, de fapt, cred că acest lucru are rezonanţă în întreaga lume. Dar este vorba despre îmbunătăţirea vieţii oamenilor, recunoaşterea inegalităţii care se află atât în centrul New York-ului, cât şi, sincer, în mare parte a lumii”, a argumentat el.
„Şi este vorba despre a spune: să reducem facturile oamenilor şi să impozităm multimilionarii şi miliardarii”, a adăugat Polanski, al cărui partid a crescut în sondaje după ce a câştigat doar patru locuri în 2024.
Costul vieţii este o preocupare majoră în Marea Britanie, unde inflaţia preţurilor alimentelor, de exemplu, a atins 19% în martie 2023, cea mai mare din ultimii 45 de ani, iar ministrul de finanţe Rachel Reeves a semnalat „opţiuni dificile” şi posibile creşteri de impozite în viitor.
Stânga vrea să creeze un impuls
Într-un peisaj politic polarizat, partidul Stânga (Die Linke) din Germania a fost o surpriză în alegerile federale din februarie şi speră să profite de rezultatul bun obţinut şi anul viitor în alegerile locale, inclusiv în capitala Berlin. La fel ca alţi stângişti europeni, membrii săi au vizitat New Yorkul în timpul campaniei.
„Problemele cu care se confruntă oamenii din New York sunt foarte similare cu cele despre care auzim la uşile oamenilor aici, în Germania. Chiriile sunt inaccesibile, iar preţurile alimentelor, energiei electrice, încălzirii şi transportului public cresc mai repede decât salariile”, a declarat pentru Reuters Jan van Aken, lider al partidului Die Linke din Germania.
„Suntem în strânsă legătură cu Zohran Mamdani şi echipa sa şi învăţăm unii de la alţii. Campania sa este ca un model pentru alegerile de anul viitor din Berlin”, a declarat el într-un e-mail. „Victoria lui Zohran Mamdani ne dă un impuls”, a recunoscut el.
Pe cale să devină primul primar musulman al New York-ului şi cel mai tânăr din 1892, postările lui Mamdani pe reţelele sociale au avut rezonanţă pe ambele maluri ale Atlanticului, în rândul alegătorilor afectaţi de creşterea inflaţiei şi de serviciile publice suprasolicitate de la începutul pandemiei.
„Îngheţ... chiria voastră”, le-a spus Mamdani newyorkezilor după ce s-a aruncat în apele îngheţate de lângă Coney Island în ianuarie, îmbrăcat în costum şi cravată.
Stânga germană promovează, de asemenea, controlul chiriilor şi transportul gratuit sau puternic subvenţionat şi foloseşte mesaje directe. „Ne luptăm cu bogaţii. Nimeni altcineva nu face asta”, se arată pe unul dintre afişele sale de campanie.
Stânga din Franţa, care se pregăteşte pentru alegerile prezidenţiale din 2027, a fost, de asemenea, inspirată de Mamdani.
„În sfârşit, o lecţie pentru stânga de pretutindeni: nu prin diluarea liberalismului economic vom câştiga, ci prin combaterea lui cu toate forţele”, a scris pe X Manon Aubry, din partidul de extremă stânga La France Insoumise (LFI).
Costul vieții, în prim plan
Întrebat ce lecţii ar trebui să înveţe partidele de stânga din victoria lui Mamdani, Polanski a răspuns că este mai important decât orice altceva costul vieţii şi că partidele progresiste trebuie să ofere soluţii reale în acest sens.
Şi partidele mainstream mai consacrate au fost încurajate de victoria lui Mamdani.
„Pentru noi, cei din SPD, asta înseamnă că trebuie să ne concentrăm mai puternic pe ceea ce stă la baza muncii noastre – politicile sociale pentru majoritatea societăţii”, a declarat pentru Reuters deputatul SPD Rasha Nasr.
SPD, deşi încă la putere, a obţinut cel mai slab rezultat de la al Doilea Război Mondial încoace la ultimele alegeri.
„În ultima campanie electorală federală, am încercat prea des să ne angajăm în dezbateri care, la acel moment, erau greu de câştigat pe baza faptelor, de exemplu, în ceea ce priveşte politica de migraţie”, spune Nasr.
Philipp Koeker, politolog la Universitatea din Hanovra, a declarat că acest lucru arată că partidele care doresc să câştige alegerile „sau nu doresc să piardă alegători în favoarea extremei drepte populiste ar trebui să se concentreze pe propriile probleme esenţiale şi să prezinte propriile soluţii la problemele actuale, în loc să imite extrema dreaptă adoptând politici anti-imigraţie”.
După ce a câştigat cu un program radical, Mamdani se va confrunta cu provocări în punerea în practică a promisiunilor sale. Preşedintele SUA, Donald Trump, a ameninţat că va reduce finanţarea pentru oraşul New York.
Unii, inclusiv pe Wall Street, speră şi se aşteaptă ca Mamdani să nu poată impune schimbări drastice.
„Acum vine partea dificilă”, a spus James Schneider, fost director de comunicare strategică pentru Partidul Laburist sub conducerea lui Jeremy Corbyn.
Sadiq Khan, primul primar musulman al Londrei, salută victoria lui Zohran Mamdani, primul primar musulman al New York-ului

Primarul Londrei, Sadiq Khan, a salutat miercuri victoria lui Zohran Mamdani în cursa pentru primăria New York-ului ca fiind „o victorie fantastică” şi a felicitat newyorkezii pentru că au ales „speranţa în locul fricii”, relatează Reuters.
Zohran Mamdani, un socialist democrat în vârstă de 34 de ani, a câştigat alegerile pentru primărie promiţând că va majora impozitele pentru corporaţii şi pentru persoanele bogate pentru a finanţa politici ambiţioase de stânga, precum îngheţarea chiriilor, îngrijirea gratuită a copiilor şi autobuze urbane gratuite. Victoria îl va instala pe Mamdani ca primul primar musulman al celui mai mare oraş din SUA, urmând paşii lui Sadiq Khan, care a devenit primul primar musulman al unei capitale occidentale importante în 2016, fiind apoi reales de încă două ori.
„Bănuiesc că motivul pentru care Zohran a câştigat cu o majoritate atât de mare este că oamenii s-au putut identifica cu ceea ce spunea el”, a declarat Sadiq Khan pentru Reuters. „Faptul că este musulman este aproape irelevant”, a adăugat el.
La fel ca Mamdani, Khan a spus că şi el s-a confruntat cu islamofobia din partea oponenţilor când a fost ales pentru prima dată în 2016. Originea sa l-a expus, de asemenea, la critici feroce din partea preşedintelui american Donald Trump, iar cei doi s-au ciocnit în repetate rânduri în ultimii ani. Trump l-a numit pe Khan „un ratat fără pic de milă” şi a afirmat că acesta doreşte să impună legea islamică Sharia în Londra. Khan, care a fost reales în 2021 şi 2024, a declarat în septembrie că Trump este rasist, sexist, misogin şi islamofob.
„Londra, la fel ca New York, este un oraş liberal, multicultural, progresist şi, de asemenea, cu un incredibil succes. Suntem antiteza a tot ceea ce reprezintă Donald Trump”, a spus Khan. „Se poate înţelege de ce preşedintele Donald Trump urăşte Londra, urăşte New York şi urăşte faptul că londonezii, la fel ca newyorkezii, au ales speranţa în locul viziunii lui Donald Trump, bazată pe frică”, a comentat Khan.
Edilul Londrei a reflectat asupra paralelelor dintre propria sa experienţă şi cea a lui Mamdani, spunând că amândoi s-au confruntat cu lideri naţionali care nu erau din partidele din care ei făceau parte şi care, sincer vorbind, îi urau. Dar, a adăugat el, „în faţa acestei adversităţi, poţi într-adevăr să uneşti un oraş”.
Deşi primarii trebuie să colaboreze cu liderii opoziţiei atunci când este în interesul oraşului lor, asta nu înseamnă că trebuie să se supună lor, a spus Khan. „Nu vă fie teamă să vă opuneţi uneori unui lider naţional, mai ales dacă acel lider naţional este un tiran”, a îndemnat el.
Khan, avocat specializat în drepturile omului şi membru al Partidului Laburist al prim-ministrului Keir Starmer, se află în Brazilia înaintea reuniunii COP30 privind mediul. Khan, care este mai degrabă un centrist comparativ cu Mamdani, a făcut din politica de mediu un punct central al mandatului său de primar şi a căutat să investească în locuinţe şi transporturi accesibile pe durata mandatelor sale. Dar criticii săi, inclusiv politicieni din Marea Britanie şi SUA, spun că rata criminalităţii a crescut în mandatul său.































Comentează