Generalul Abdel Fattah al-Burhan, şef al Consiliului militar de tranziţie din Sudan, a discutat sâmbătă cu preşedintele egiptean, Abdel Fattah al-Sisi, la Cairo, în prima sa vizită în străinătate după preluarea puterii, potrivit unui purtător de cuvânt oficial, relatează AFP.
Preşedintele Abdel Fattah el-Sisi a avut o întrevedere cu generalul al-Burhan la palatul Al-Ittihadiya şi cele două părţi au convenit că "este prioritar să se susţină libera voinţă a poporului sudanez şi opţiunile sale", a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al preşedinţiei egiptene, Bassam Radi.
Consiliul militar de tranziţie conduce Sudanul după destituirea la 11 aprilie a preşedintelui Omar al-Bashir sub presiunea unei mişcări de contestare declanşate la 19 decembrie.
Militarii sudanezi trebuie să facă faţă în prezent manifestanţilor care solicită transferul puterii către civili.
Consiliul militar de tranziţie este susţinut de preşedintele al-Sisi, un fost şef al armatei şi preşedinte în exerciţiu al Uniunii Africane. Sudanul este vecinul direct al Egiptului.
În urmă cu o lună, al-Sisi şi alţi lideri africani reuniţi la Cairo au pledat pentru a se lăsa timp Consiliul militar ca să se ajungă la o "tranziţie paşnică şi democratică".
Consiliul a obţinut sprijinul Arabiei Saudite şi Emiratelor Arabe Unite care au anunţat un ajutor comun de trei miliarde de dolari şi au depus deja fiecare câte 250 de milioane de dolari la banca centrală a Sudanului.
Liderii mişcării de contestare din Sudan au lansat un apel la grevă generală "marţi şi miercuri" din cauza impasului în care se află după mai multe săptămâni de negocieri cu armata pentru transferul puterii către civili.
Cele două părţi au acceptat la 27 aprilie să stabilească un Consiliu suveran alcătuit din militari şi civili, dar generalii insistă pentru ca unul dintre ei să fie în fruntea acestei instanţe având misiunea de a conduce ţara în următorii trei ani.
Șeful al Consiliului militar de tranziţie din Sudan s-a întâlnit cu Abdel Fattah al-Sisi, la Cairo
Explorează subiectul
Articole Similare

888
Hrana, noua armă de război a Rusiei. Semnal de alarmă tras de un lider european: Dependența alimentară face UE vulnerabilă
888

30
Fiul şahului înlăturat, Reza Pahlavi, se declarată gata să asigure tranziţia în Iran
30

13
Ministrul german al apărării: „Europa are nevoie de predictibilitate din partea SUA!”
13

737
Un președinte avertizează: „Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei”
737

2.809
Nu România e în spate – Expert mondial în mercenariat, despre implicarea unui stat în operațiunile lui Potra din Congo
2.809

4.765
VIDEO Cel mai mare masacru din 2026 a avut deja loc: 6.000 de oameni, omorâți în trei zile într-o țară în timpul unui asalt
4.765

3.268
VIDEO „Cadoul otrăvit” oferit europenilor de Marco Rubio: unii îl aplaudă, alții au râs, unii îl critcă (presă)
3.268

1.616
Prigoană creștină în Armenia? Dosar penal împotriva „patriarhului”: anchetatorii fac acuzații grave, miza însă e mult mai mare
1.616

1.193
Cât durează cel mai lung zbor fără escală din lume și ce primesc pasagerii la bord
1.193

1.402
Iran, în plină vânătoare de protestatari: studenți, medici, avocați și chiar copii, arestați în masă
1.402

44
Ministerul rus de Externe a respins afirmaţia potrivit căreia Alexei Navalnîi ar fi fost otrăvit
44

2.434
Iubire mare la Jocurile Olimpice: un sat olimpic de iarnă a rămas fără prezervative după trei zile
2.434

2.763
Nicușor Dan vs Maia Sandu: cum a ajuns Chișinăul să conteze mai mult decât Bucureștiul la Conferința de Securitate de la München
2.763

















Comentează