Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu, campioana de la US Open, s-a retras marţi de la turneul WTA 250 din oraşul englez Nottingham după ce s-a accidentat în meciul din primul tur cu elveţianca Viktorija Golubic, ceea ce pune sub semnul întrebării participarea sa la Wimbledon, transmite Reuters, citat de Agerpres.
Emma Răducanu, locul 11 WTA, s-a retras când era condusă cu 4-3 în primul set, la aproape o jumătate de oră de la începutul meciului, după ce a suferit o accidentare în zona abdomenului sau a coastelor.
Jucătoarea în vârstă de 19 ani, al cărei tată este român, nu mai are un antrenor cu normă întreagă după despărţirea de germanul Torben Beltz, în aprilie.
Jucătoarea britanică a devenit celebră în întreaga lume în septembrie anul trecut, când a reuşit să câştige turneul de Mare Şlem de la Flushing Meadows (US Open) venind din calificări. Ea este prima reprezentantă a Marii Britanii care a cucerit un trofeul de Grand Slam, după Virginia Wade, în 1977.
După acest succes răsunător, performanţele sale nu s-au mai ridicat la nivelul aşteptărilor.
Răducanu a fost eliminată recent în turul al doilea la Roland Garros. În 2021, ea a atins optimile de finală Wimbledon, însă va trebui să se refacă rapid pentru a concura la ediţia din acest an, programată între 27 iunie şi 10 iulie.
Jucătoarea care a beneficiat marţi de abandonul lui Răducanu, Viktorija Golubic (55 WTA), o va întâlni în optimi de finală pe altă britanică, Heather Watson (102 WTA).
În optimi a acces şi principala favorită, grecoaica Maria Sakkari (5 WTA), ce a învins-o clar marţi pe jucătoarea columbiană Camila Osorio (61 WTA), 6-2, 6-3.
Emma Răducanu, campioana de la US Open, s-a accidentat în primul tur la turneul WTA 250 din Nottingham și s-a retras
Explorează subiectul
Articole Similare

15
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
15

26
nter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
26

13
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
13

23
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
23

11
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
11

2.048
'Te faci că nu mă cunoști sau ce?' - Ionel Ganea pierde definitiv procesul cu Brigada Rutieră: decizia judecătorilor
2.048

22
Marc Marquez, șaptelea titlu mondial la MotoGP: 'Acum sunt împăcat cu mine însumi'
22

29
Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au costat 6,6 miliarde de euro din fonduri publice
29

20
FC Botoșani câștigă în deplasare, 2-0 cu Metaloglobus
20

2.467
Scandal la Dinamo - 'Ți-ai plătit taxa?'. Tatăl lui David Popovici, acuzat de comportament dictatorial și taxe abuzive
2.467

36
Africa de Sud sancționată de FIFA pentru folosirea unui jucător suspendat
36

41
Jose Mourinho revine pe Stamford Bridge pentru meciul cu Chelsea
41

19
Elizabeta Samara, eliminată în primul tur la China Smash după un duel spectaculos
19
Comentează