Energia ar putea costa 1 leu/KWh. Ministrul promite mecanisme clare pentru facturi mai mici

Autor: Alice Draghici

Publicat: 06-10-2025 14:19

Article thumbnail

Sursă foto: zf.ro

Prețul energiei electrice pentru gospodării ar putea fi stabilizat în jurul valorii de 1 leu pe kilowatt-oră, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la un eveniment dedicat sectorului energetic, citat de Agerpres. Oficialul spune că soluția trebuie găsită prin „mecanisme clare”, în urma discuțiilor directe cu producătorii și furnizorii.

„E foarte tentant să vii și să spui: plafonăm la 1 leu. Cred că, cu măsuri atât de brutale, nu vei reuși niciodată să câștigi încrederea pieței și a partenerului economic.

(…) Din punct de vedere economic poate să fie un calcul care să ne ducă la un leu, un leu și un pic atunci când vorbim despre prețul la consumatorul casnic.”, a declarat ministrul Energiei.

El a precizat că se referă la costul final, cu toate taxele și tarifele incluse.

Liberalizarea pieței, șoc resimțit de populație

Ivan a amintit că liberalizarea prețurilor a provocat o creștere bruscă:

„Șocul de la 0,68 la 1,50-1,55 lei, știți și dumneavoastră, în societate a fost unul devastator, plus toate știrile și breaking news-urile care au venit după asta.”

Chiar dacă sumele nu par uriașe – aproximativ 70 de lei pe lună înainte și 150 de lei acum, pentru un consum mediu de 100 KWh – imaginea publică a fost de dublare a facturilor, ceea ce a alimentat inflația și scumpirile în lanț.

„Dacă în 2019, în medie, conform Eurostat, ponderea costului energiei în produsul finit era de 2%, astăzi, în 2025, e de 10%”, a explicat Ivan.

Deficit și presiune pe industrie

Ministrul a subliniat că România are un deficit comercial de 33 de miliarde de euro, iar industria petrochimică reprezintă peste 70% din acest dezechilibru.

Măsuri pentru clienții vulnerabili

Pe 1 octombrie, Ivan a anunțat că pregătește un proiect de lege prin care să fie protejați consumatorii vulnerabili, astfel încât să nu fie deconectați de la rețea dacă nu își pot achita facturile.

Totodată, el a propus un mecanism special pentru cei cu venituri între 2.500 și 3.000 de lei pe lună, care să garanteze un tarif maxim de 1 leu/KWh.

Potrivit ministrului, aceste măsuri ar urma să fie aplicate încă din această iarnă.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri