O operaţiune comună între Turcia şi Iran împotriva rebelilor kurzi, ce dispun de baze în Irak, este "în continuare pe ordinea de zi", a declarat luni preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, care s-a întâlnit săptămâna trecută la Ankara cu şeful Statului Major al armatei iraniene, relatează AFP, potrivit agerpres.ro.
"O operaţiune comună cu Iranul împotriva acestor organizaţii teroriste este în continuare pe ordinea de zi", a declarat preşedintele turc, făcând aluzie la Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) şi la Partidul pentru o viaţă liberă în Kurdistan (PJAK), un partid kurd iranian afiliat acestuia, ambele cu baze în Irak.
Această problemă a fost discutată de şefii de stat major din Turcia şi Iran şi "am discutat mai pe larg cum ar trebui să se realizeze acest lucru", a afirmat Erdogan, citat de Reuters.
Şeful Statului Major al armatei iraniene, Mohammad Bagheri, s-a întâlnit miercuri cu preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan în cursul unei vizite la Ankara pentru discuţii la cel mai înalt nivel, a relatat la vremea respectivă AFP.
Cu ocazia vizitei sale la Ankara, generalul Bagheri s-a întâlnit de asemenea cu ministrul apărării turc, Nurretin Canikli, potrivit presei.
Întâlnirile la acest nivel sunt "fără precedent", conform agenţiei de presă iraniene IRNA.
Turcia şi Iranul susţin tabere adverse în Siria, pentru că Iranul, ca şi Rusia, este aliat al preşedintelui Bashar al-Assad, în timp ce Turcia susţine opoziţia.
Erdogan anunță o operaţiune comună între Turcia şi Iran împotriva rebelilor kurzi
Explorează subiectul
Articole Similare

144
Decizie surpriză: Donald Trump elimină taxele vamale pentru sute de alimente de bază – de ce o face tocmai acum
144

6
Donald Trump reduce tarifele la cafea, carne de vită şi fructe
6

17
Să fie acesta adevăratul plan al lui Trump? Colosul american Carlyle ar putea prelua activele internaţionale ale Lukoil
17

890
Ucraina se zbate să limiteze pagubele provocate de scandalul de corupție înaintea celei mai grele ierni de la începutul invaziei ruse
890

15
Condamnat la închisoare pentru furtul printului 'Girl with Balloon' al lui Banksy, în timpul unui jaf la Londra
15

44
Cum au fost păcăliți britanicii ani în șir de companiile telefonice: S-a deschis un proces colectiv de miliarde de lire
44

1.984
EXCLUSIV STIRIPESURSE.RO prezintă decizia de la Vatican și Patriarhia Ecumenică: Papa Leon nu va mai face anunțul legat de data comună a Paștelui cu ortodocșii, așa cum ar fi vrut papa Francisc
1.984

928
Donald Trump pune tunurile pe BBC: este decis să se răzbune crunt, după ce discursul său a fost editat fals
928

1.402
SUA și Arabia Saudită se pregătesc de un mega-acord! Prințul moștenitor sosește personal la Washington pentru a semna
1.402

2.267
Pandemia falsă: povestea doctorului care a păcălit lumea pentru a salva 8.000 de vieți
2.267

2.076
Explozie îngrozitoare lângă capitala argentiniană Buenos Aires. Care este bilanțul victimelor
2.076

1.735
Trump pune presiune pe Departamentul de Justiție: cere ca o serie de personalităţi, apropiate lui Epstein, să fie verificate într-o anchetă amplă
1.735

4.493
Caz dramatic la Istanbul: a murit împreună cu cei doi copii ai săi, după ce au mâncat de la vânzători stradali
4.493


















Comentează