Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan consideră că preşedintele american Joe Biden şi alte ţări occidentale nu au contribuit la reglementarea crizei dintre Rusia şi Ucraina şi că nu există lideri europeni potriviţi pentru a soluţiona această criză, transmit vineri Reuters şi AFP, citând media turce.
"Din păcate, occidentalii nu au făcut până acum decât să înrăutăţească lucrurile", a declarat Erdogan pentru CNN Turk în avionul cu care se întorcea dintr-o vizită în Ucraina.
Comentariile sale vin după ce joi liderul turc s-a întâlnit la Kiev cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski şi şi-a reiterat oferta ca Turcia să medieze criza cu Ucraina, ofertă salutată de partea ucraineană. El s-a oferit de asemenea să găzduiască o întâlnire între liderii ucrainean şi rus.
Erdogan a precizat în declaraţiile de presă la revenirea de la Kiev că "acordă o înaltă preţuire" vizitei pe care intenţionează să o efectueze preşedintele rus Vladimir Putin în Turcia.
Turcia, ţară cu ieşire la Marea Neagră membră a NATO şi care de mai mulţi ani menţine un echilibru instabil în geopolitica regională, s-a oferit încă din noiembrie 2021 să medieze criza legată de Ucraina.
Trimiterea de către Moscova a zeci de mii de militari la graniţele Ucrainei, care a creat temeri privind o invazie iminentă, a dus la una dintre cele mai grave crize ruso-occidentale de la Războiul Rece încoace. Relansând impasul, Statele Unite au decis să trimită la rândul lor 3.000 de soldaţi americani suplimentari în Europa de Est, Kremlinul cerându-le ca răspuns ''să înceteze să alimenteze tensiunile''. În timp ce avertizează asupra unor sancţiuni economice severe în cazul unui atac, europenii sporesc demersurile în vederea unei detensionări, cu vizite aproape zilnice ale liderilor şi diplomaţilor occidentali la Kiev şi apeluri la Vladimir Putin.
Preşedintele turc a mai afirmat vineri că Turcia şi Israelul pot coopera pentru a aduce gaz natural din Israel în Europa şi vor discuta despre cooperarea în planul energiei în cursul vizitei pe care urmează să o facă în Turcia şeful de stat israelian, Isaac Herzog, la jumătatea lui martie.
El a adăugat că Ankara este în discuţii privind semnarea unui acord de livrare de gaz natural cu Irakul.
Erdogan, tranșant după vizita la Kiev: Din păcate, occidentalii nu au făcut până acum decât să înrăutăţească lucrurile
Articole Similare

302
VIDEO Sorin Grindeanu lansează atacuri în rafală la adresa USR și a premierului Ilie Bolojan: Se distruge o mitoligie politică!
302

1.355
FOTO Luxosul palat al ayatollahului Ali Khamenei a fost distrus complet: Era vizat direct liderul Iranului
1.355

1.946
Moment de cotitură istoric? Mircea Geoană avertizează: Conflictul SUA–Israel cu Iranul poate redesena radical harta strategică a Orientului Mijlociu
1.946

3.590
Reacție furibundă a Rusiei, după ce SUA și Israelul au atacat Iranul: Au atacat un stat suveran și independent
3.590

5.039
VIDEO China sare în apărarea Iranului și au o reacție furibundă: Beijingul a trimis arme ofensive la Teheran
5.039

2.694
Locul unde Iranul și-a pregătit operațiunea de ripostă împotriva SUA și Israelului:
2.694

2.408
VIDEO Ministrul Apărării face dezvăluiri halucinante din interiorul clubului CSA Steaua: Sume amețitoare, folosite în interesul generalilor
2.408

1.753
Mărturia unei tinere care s-a refugiat într-un adăpost din Israel: 'Este groaznic să simți că o rachetă poate să te omoare'
1.753

2.570
'SUA şi-au arătat adevărata faţă', denunţă fostul preşedinte rus Medvedev, după atacurile din Iran
2.570

3.742
SUA și Israelul au vrut să-l elimine pe ayatollahul Ali Khamenei, dar operațiunea a eșuat (SURSE)
3.742

2.461
Liderii Europei se poziționează în războiul dintre SUA-Israel și Iran: Evoluţiile sunt extrem de îngrijorătoare
2.461

3.188
Cel mai înalt organism de securitate al Iranului promite o lovitură devastatoare/ 'Vom răspunde decisiv împotriva agresorilor'
3.188

1.241
Radu Miruță, atac la PSD și PNL: 'România este o țară sărăcită, nu săracă'. Critici dure la adresa împărțirii banilor publici
1.241

















Comentează