Erling Haaland a reuşit o dublă pentru Manchester City în deplasarea de la Leeds United

Erling Haaland

Atacantul norvegian Erling Haaland a reuşit o dublă pentru Manchester City în partida pe care echipa sa a câştigat-o în deplasare, cu 3-1, în faţa formaţiei Leeds United, miercuri seara, în ultimul meci al etapei a 17-a a campionatului de fotbal al Angliei, conform Agerpres.

"Cetăţenii" au deschis scorul pe stadionul Elland Road prin spaniolul Rodri, în prelungirile primei reprize (45+1), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză prin Haaland (51), tot norvegianul fiind cel care a dus scorul la 3-0, în minutul 64, când a înscris pentru a doua oară. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Pascal Struijk (73).

Erling Haaland este lider autoritar al clasamentului golgheterilor din Premier League, cu 20 de reuşite în acest sezon.

În urma acestui succes, Manchester City a revenit pe locul secund, la cinci puncte în spatele liderului Arsenal Londra, în timp ce Leeds United a rămas pe poziţia a 15-a, la două puncte de "zona roşie" a clasamentului.

Celelalte meciuri din runda a 17-a a campionatului englez, disputate luni şi marţi, s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Luni
Brentford - Tottenham Hotspur 2-2
Au marcat: Janelt (15), Toney (54), respectiv Harry Kane (65), Hojbjerg (71).

Southampton - Brighton 1-3
Au marcat: Ward-Prowse (73), respectiv Lallana (14), Perraud (35 - autogol), March (56).

Crystal Palace - Fulham 0-3
Au marcat: Bobby Decordova-Reid (31), Ream (71), Aleksandr Mitrovic (80).

Everton - Wolverhampton 1-2
Au marcat: Yerry Mina (7), respectiv Podence (22), Ait-Nouri (90+5).

Leicester City - Newcastle United 0-3
Au marcat: Wood (3 - penalty), Almiron (7), Joelinton (32).

Aston Villa - FC Liverpool 1-3
Au marcat: Watkins (59), respectiv Salah (5), van Dijk (37), Bajcetic (81).

Arsenal Londra - West Ham United 3-1
Au marcat: Saka (53), Martinelli (58), Nketiah (69), respectiv Benrahma (27 - penalty).