Erling Haaland a reuşit un hat-trick pentru Borussia Dortmund în Cupa Germaniei

Haaland Borussia Dortmund

Atacantul norvegian Erling Haaland a reuşit un hat-trick pentru Borussia Dortmund, care a dispus în deplasare, cu 3-0, de formaţia de liga a treia Wehen Wiesbaden, sâmbătă, în primul tur al Cupei Germaniei la fotbal.

Haaland a deschis scorul în minutul 26, iar apoi a majorat avantajul oaspeţilor în urma unui penalty (31), înainte de a stabilit scorul final, în repriza secundă (51).

Americanul Jesse Marsch a avut, la rândul său, un debut reuşit pe banca tehnică a lui RB Leipzig, unde l-a înlocuit în această vară pe Julian Nagelsmann. Echipa sa a obţinut o victorie categorică în faţa formaţiei de ligă secundă SV Sandhausen (4-0), cu o săptămână înaintea startului noii ediţii din Bundesliga.

Au marcat: Willi Orban (19), Amadou Haidara (45), Christopher Nkunku (60) şi Dominik Szoboszlai (81).

Bayern Munchen, campioana en titre a Germaniei, şi-a amânat până pe 25 august meciul din primul tur al Cupei Germaniei, după ce adversara sa, Bremer, a fost plasată în izolare, în urma detectării mai multor cazuri de Covid-19 în lotului său.

Alte rezultate:
(+) Dynamo Dresda - Paderborn 2-1
(+) Munchen 1860 - Darmstadt 5-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
Magdeburg - (+) St Pauli 2-3

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul următor al Cupei Germaniei.