Andualem Shiferaw şi Asayech Ayalew Bere sunt învingători la maratonul de la Lisabona

maraton 1

Atleţii etiopieni Andualem Shiferaw şi Asayech Ayalew Bere au câştigat, duminică, maratonul internaţional de la Lisabona, revenit în calendarul competiţional după anularea ediţiei de anul trecut din cauza situaţiei sanitare generate de pandemia de coronavirusl, informează AFP.

La masculin, Andualem Shiferaw, care a câştigat cursa şi în 2019, a terminat pe primul loc cu un nou record al probei, în 2h 05 min. 52 sec. după 42,195 km, informează Agerpres.

La feminin, victoria a revenit lui Asayech Ayalew Bere în 2h 25 min. 05 sec..

Maratonul a fost deschis duminică pentru alergătorii vaccinaţi sau care au prezentat un test negativ la Covid-19.

Aproximativ 15.000 de persoane, dintre care 3.500 de străini, s-au înscris pentru a participa la cursă.