Un executor judecătoresc a fost trimis în judecată de DNA Piteşti pentru abuz în serviciu, el fiind acuzat că şi-a însuşit banii din 152 de dosare de executare cauzând prejudiciu în dauna mai multor creditori.
Conform unui comunicat transmis, joi, de DNA, Marius Damaschin, la data faptei executor judecătoresc, a fost deferit justiţiei pentru săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată (152 acte materiale).
"În calitate de executor judecătoresc, în perioada 01 februarie 2015-10 octombrie 2019, prin actele întocmite cu încălcarea prevederilor legale, în contextul desfăşurării procedurii de executare silită în 152 de dosare de executare, ar fi cauzat un prejudiciu în valoare 1.332.818 lei în dauna mai multor creditori, care aveau de recuperat banii respectivi. Concret, deşi a încasat cu titlu de debite recuperate suma totală de 1.332.818 lei consemnată la dispoziţia sa şi care era cuvenită creditorilor cu titlu de debite recuperate, inculpatul nu ar virat banii proveniţi din executarea silită către mandatarul creditorilor, folosind banii în interes personal", arată anchetatorii.
În cauză s-au dispus măsuri asigurătorii, respectiv sechestru pe imobile şi terenuri deţinute de inculpat.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel Piteşti cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză.
Inculpatul a mai fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie, pentru săvârşirea unor infracţiuni similare.
Executor judecătoresc, trimis în judecată de DNA: A 'uitat' să dea banii creditorilor în 152 de dosare
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Cenzura costă scump - YouTube va plăti zeci de milioane de dolari pentru că i-a suspendat contul lui Donald Trump
0

532
Dragoș Damian: Alexandru Rogobete, ce tupeu ai tu, să ne spui ce trebuie sa facem. Dar cine ești tu?
532

379
Donald Trump, pe cale să obțină pacea în Fâșia Gaza - Reacțiile liderilor europeni și arabi la planul în 20 de puncte
379

1.396
ŞOCANT. Slovenii au reuşit să preia ostil Fondul Proprietatea
1.396

1.902
Întrebarea pe care o ridică Kremlinul după ce Trump a dat 'OK-ul' ucrainenilor să atace adânc în Rusia
1.902

437
Cel mai mare regret al mamei Adrianei Bahmuțeanu. Ce și-a dorit Petruța Toma înainte să moară
437

1.416
Scene tragi-comice la înmormântare - Un tânăr crezut mort a apărut la propriul priveghi: Sunt viu!
1.416

1.974
Lovitură pentru DNA! Sebastian Ghiță mai scapă de un dosar - Decizia este definitivă
1.974

862
Aurul nu dă semne de oboseală și urcă spre culmi istorice. Investitorii spun că nu se oprește aici
862

1.749
România, țara chiulului parlamentar! Cine sunt aleșii care nu vin la muncă - Victor Ponta conduce topul rușinii
1.749

2.337
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
2.337

3.884
Se pune frână proiectului de suflet al lui Bolojan: Șoseaua de mare viteză care leagă România de Europa, blocată la centru
3.884

4.893
Scenă cutremurătoare la o școală din Constanța: Un elev de opt ani ar fi fost muşcat de organul genital
4.893
Comentează