Expert Forum: Lipsește un cadru legal clar pentru desfășurarea referendumului

Autor: Andrei Tiut, PoliticScan

Publicat: 05-09-2018

Actualizat: 05-09-2018

Article thumbnail

Sursă foto: www.realitatea.net

Organizația Expert Forum (EFOR) a prezentat o serie de disfuncționalități ale cadrului legislativ privind organizarea referendumurilor într-uns studiu. Acesta vin pe fondul discuțiilor despre referendumul privind definiția căsătoriei/familiei dar sunt valabile și pentru alte referendumuri care se discută în spațiul public precum referendumul pentru eliminarea condamnaților penal (ne-reabilitați) din funcții publice sau referendumul pe justiție anunțat cu ceva timp în urmă de președintele Iohannis.

Disfuncționalitățile remarcate de EFOR sunt:

  • Avem „un fel de mozaic legislativ, în care se preiau articole diferite, cu filozofii diferite, care adeseori nu rezonează.”
  • Procedurile pentru întocmirea listelor electorale cuprind referiri la norme arhaice, în conflict cu reglementările privind Registrul Electoral și reguli privind datele personale
  • Este neclar rolul Autorității Electorale Permanente
  • „...nu se pot face niciun fel de verificări și nici nu există date în timp real privind votul.”
  • „Nu există proceduri privind observarea alegerilor clar specificate. Procedurile de acreditare vor trebui cel mai probabil definite prin hotărâre a BEC-ului, ceea ce poate genera abuzuri și poate chiar blocarea dreptului de a observa referendumul.”
  • Nu sunt specificate regulile campaniei electorale.
  • „Sancțiunile sunt mult prea slabe și nu acoperă multe din posibilele încălcări ale legii.”

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri