EXPLOZIE puternică în Siria: Zeci de morţi, printre care şi 12 copii

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 12-08-2018

Actualizat: 13-08-2018

Article thumbnail

Sursă foto: rt.com

Cel puțin 39 de persoane, printre care și 12 copii, au murit după ce un depozit de armament din orașul Sarmada din provincia Idlib din Siria a explodat, relatează BBC, potrivit Mediafax.

Conform rapoartelor, zeci de persoane sunt considerate dispărute în urma exploziei. Armamentul din clădirea care a explodat aparținea mai multor traficanți de arme din zonă.

Vezi şi: Preşedintele Asociaţiei Magistraţilor, despre uluitorul caz al procuroarei Mariana Alexandru: 'Ce s-a putut întâmpla patru ani într-un astfel de dosar?'

Idlib este ultima regiune importantă din Siria controlată de rebeli și este considerată următoarea țintă a forțelor de securitate din Siria.

În ultimele luni, Guvernul sirian, susținut de Rusia și Iran, a făcut progrese majore în combaterea rebelilor și jihadiștilor din Siria.

Hatem Abu Marwan, membru al forțelor de securitate din Idlib, a declarat că „depozitul era plin de civili și a fost distrus complet”.

Momentan nu se cunoaște cauza exactă a exploziei.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri