Face toți banii: Virgil van Dijk, pe care Liverpool a dat 75 de milioane de lire, i-a adus echipei sale calificarea în 16-imile Cupei Angliei

Virgil van Dijk

Liverpool a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Everton, calificându-se în 16-imile Cupei Angliei. Fundaşul Virgil van Dijk, cel mai scump din lume, a marcat golul victoriei gazdelor, în minutul 84, la primul meci în tricoul formaţiei de pe Anfield Road.

Anterior, Milner deschisese scorul pentru Liveprool, în minutul 35, din penalti, iar islandezul Sigurosson egalase, în minutul 67, scrie news.ro.

Liverpool a plătit clubului Southampton suma record de 75 de milioane de lire sterline, pentru transferul lui Van Dijk.

Într-un alt meci din aceeaşi fază a competiţiei, Manchester United a trecut, pe teren propriu, de Derby County, din liga a doua, cu scorul de 2-0 (0-0). Golurile au fost marcate în final, de Lingard '84 şi Lukaku '90.