Farul Constanţa a învins-o pe FC Argeş cu 4-1, într-un meci amical

Facebook
fc farul constanta

Echipa de fotbal Farul Constanţa a învins formaţia FC Argeş, cu scorul de 4-1 (3-0), marţi, într-o partidă de pregătire disputată la Buftea, informează Agerpres.

"Farul a început perfect noul an, impunându-se cu 4-1 în amicalul cu FC Argeş disputat la Buftea, după 90 de minute în care diferenţa ar fi putut fi mult mai mare. Un adevărat recital al constănţenilor mai ales în prima repriză, în care Băluţă, Pitu şi Munteanu au dus scorul la 3-0 încă din min. 19. Au urmat alte situaţii foarte clare de gol şi apoi o nouă reuşită a lui Mihai Popescu, deşi în repriza secundă Farul a schimbat întreaga echipă. Piteştenii au marcat golul de onoare prin Calcan, în min.88", a informat Farul Constanţa pe site-ul oficial.

Golurile echipei constănţene au fost reuşite de Tudor Băluţă (minutul 4), Alexi Pitu (minutul 11), Louis Munteanu (minutul 19) şi Mihai Popescu (minutul 64), iar pentru FC Argeş a marcat Calcan (minutul 88).

Farul a folosit în prima repriză următoarea formulă de echipă: Aioani - D. Sîrbu, Larie, Artean, Kiki - T. Băluţă, D. Nedelcu, Grameni - A. Pitu, L. Munteanu, Alibec. În repriza a doua au evoluat: Buzbuchi - Baravykas, Bîrzu, M. Popescu, Borza - Casap, N. Popescu, Doukoure - Sali, Morar, Ad. Mazilu.

Antrenorul echipei FC Argeş, Marius Croitoru, a folosit următoarea formulă de start: Micle - C. Tofan, Dobrosavlevici, Brendon, Vianna - Njike, D. Meza Colli, Tîrcoveanu - G. Creţu, A. Stoica, Bertrand. În repriza a doua au evoluat: Straton - Jakolis, M. Constantin, Zebic, Rizzi - Alceus, Mimito, D. Croitoru - Y. Pârvu, Garita, Calcan.

Următoarea partidă de verificare a Farului va avea loc sâmbătă, 14 ianuarie, de la ora 14:30, pe teren propriu, cu Cerno More Varna.