Favoritele Milan, West Ham, Benfica şi Marseille s-au calificat în sferturi

News.ro
minge fotbal poarta

Echipa italiană AC Milan a câştigat şi returul optimilor din Liga Europa, învingând joi seara, în deplasare, scor 3-1, gruparea cehă Slavia Praga. Italienii s-au calificat în sferturi, alături de West Ham, Benfica şi Marseille, potrivit news.ro

Milanezii au venit la Praga să lupte pentru calificare, după 4-2 în Italia, dar cehii lui Trpisovsky nu au mai fost la fel de periculoşi precum se dovediseră în tur. Slavia a rămas în zece după eliminarea lui Holes, în minutul 20, iar oaspeţii au profitat, înscriind de trei ori până la pauză şi tranşând soarta calificării. Golul lui Jurasek, din final, a fost doar unul de onaore pentru cehi, care au cedat cu 1-3.

În Spania, la Villarreal, gazdele au deschis scorul în minutul 32, prin Capoue, sub ochii brigăzii româneşti care a fost condusă la centru de Istvan Kovacs. Villarreal a condus şi cu 3-0, dar calificarea, după 0-4 în tur, era o misiune grea pentru trupa lui Marcelino. Spaniolii nu au avut forţa să înscrie al patrulea gol, iar Marseille, care a marcat pe final, merge mai departe, în sferturi.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Liga Europa:

Slavia Praga – AC Milan 1-3 (Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael leao 45+6);

West Ham United – Freiburg 5-0 (Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85);

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (Rafa Silva 66);

Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (Capoue 32, Sorloth 54, Mosquera 86 / Clauss 90+4).