FC Argeş s-a calificat în semifinalele Cupei României după executarea loviturilor de departajare, în meciul cu Poli Timişoara

stadion Trivale FC Argeș

FC Argeş a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 4-3, după executarea loviturilor de la 11 metri, formaţia din liga a II-a Poli Timişoara şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. După 120 de minute, scorul a fost 0-0. Doar Pamfile a ratat la loviturile de departajare. Gazdele au jucat prelungirile în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ursu în finalul primelor 90 de minute, informează News.ro.

Au marcat: Zaluschi, R. Lazăr, Mera, Bîrnoi / Latovlevici, Işfan, Arias, Diogo Viana, Fatai.

A ratat: Pamfile

Au evoluat următoarle echipe:

Poli: Păduraru – Şofran, Mera, Scutaru (Bocşan '53), Pamfile – Doru Andrei (Bîrnoi '59), Ignea (D. Dardu '106), R. Lazăr, Oanea (Zaluschi '87) – Ursu, Gerbi. Antrenor Nicolae Croitoru;

FC Argeş: Croitoru – Telcean (Işfan '46), Piţian (Miguel '94), Boldor, Latovlevici – Diogo Viana, Meza Colli - Raynov, Ruan Teles (Tofan '46), Palici (Arias '46) – Said (Fatai '75). Antrenor Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: R. Lazăr '49, Ursu '67, '90, Ignea '90+4 / Fatai '91, Diogo Viana '93, Şşfan '97, Arias '116.

Cartonaş roşu: Ursu '90

Arbitri: Iulian Dima - Valentin Dumitru, Marius Marchidanu - Bogdan Dumitrache;

Observatori: Zoltan Szekely, Mihai Andireş.

Din faza sferturilor mai este de disputat o partidă, AC Filiaşi - Universitatea Craiova (joi, ora 20.30).

Au mai obţinut calificarea în semifinale Sepsi Sfântu Gheorghe, după victoria, scor 2-1, obţinută, marţi, în meciul cu Chindia Târgovişte, şi FC Voluntari, după 1-0, miercuri, cu FC Buzău.