FC Barcelona a făcut INSTRUCȚIE cu FC Liverpool: Scor de neprezentare și ratări URIAȘE - VIDEO

champions league

Barcelona a câștigat manșa tur din semifinalele Ligii Campionilor în fața celor de la Liverpool. A fost 3-0 pentru gruparea blaugrana. Pentru Barcelona au marcat Luis Suarez și Messi, care a reușit o dublă.

Vezi golurile AICI

Barcelona putea să deschidă repede scorul. Sub privirile propriilor suporteri, în minutul trei, Rakitic a scăpat spre poarta lui Alisson, dar nu a șutat și a preferat să centreze. Matip a fost pe fază și a deviat în corner. Echipa gazdă a reușit să spargă însă gheața. În minutul 26, Jordi Alba a centrat în careu, iar Luis Suarez a reluat direct în poarta fostei sale echipei, Liverpool.

Sadio Mane a fost la un pas să restabilească egalitatea pe Camp Nou, dar a trimis peste poartă, iar scorul a rămas intact.

În repriza a doua cormoranii au început cu dreptul. În minutul 47, Wijnaldum a trimis către Milner, care a trimis mingea printre fundaşii Barcelonei, dar Ter Stegen a respins. Salah și Milner s-au jucat cu ocaziile, dar nu au reușit să puncteze în poarta catalanilor.

În minutul 75, Messi a dublat avantajul Barcelonei. Luis Suarez a lovit bara, iar mingea ajunge la Messi, care nu ratează și duce scorul la 2-0.

Șapte minute mai târziu, același Messi a executat perfect o lovitură liberă, direct în vinclul porţii lui Alisson, fără nicio şansă pentru portarul brazilian, iar tabela de marcaj arăta 3-0 pentru gruparea blaugrana.

Liverpool nu s-a speriat de reușitele băieților pregătiți de Ernesto Valverde și au atacat poarta lui Ter Stegen. Firmino a trimis balonul printre picioarele lui Ter Stegen, Rakitic a respins de pe linia porţii către Salah, dar egipteanul a lovit bara dintr-o poziţie ideală de gol.

S-a încheiat 3-0 pentru Barcelona, iar returul se va juca pe 7 mai, de la ora 22:00, pe Anfield.

În urma dublei reușite de Messi, argentinianul a ajuns la cota 600 de goluri în tricoul catalanilor, în toate competițiile.

În minutul 75, starul Barcelonei a reparat o greșeală a prietenului său Luis Suarez și a trimis mingea în plasa porții apărate de Alisson. În schimb, al doilea gol a fost o reușită semnată 100% de Messi. De la 25 de metri, din lovitură liberă, argentinianul a trimis mingea direct în vinclu și a stabilit scorul final.

În urmă cu fix 14 ani, pe 1 mai 2005, Lionel Messi marca primul său gol în tricoul blaugrana în fața formației Albacete.

Cu aceste două goluri, Messi a ajuns la 112 reuşite în 134 de meciuri în Liga Campionilor.