FC Botoșani a învins Chindia Târgoviște, scor 3-2, în penultimul meci al primei etape din Superligă

fc botosani

Penultimul meci al etapei inaugurale a campionatului de fotbal a României s-a încheiat luni seara cu victoria lui FC Botoșani, care a învins cu 3-2 pe Chindia Târgoviște, anunță news.ro.

Moldovenii au deschis scorul repede, beneficiind de o lovitură de pedeapsă transformată de Mailat în minutul 3 (1-0).

Oaspeții au egalat peste 10 minute, Andrei Șerban șutând din marginea careului, plasat pentru 1-1 (min. 13).

Florescu a readus gazdele în avantaj, în minutul 29, reluând cu capul o centrare din lovitură liberă (2-1).

Peste doar 3 minute, Mailat a majorat diferența la 3-1, după ce a driblat portarul și a înscris din unghi (min. 32).

Chindia a dat replica după pauză, când după o eroare în defensivă și un șut respins de Pap, Mihaiu a marcat din voleu pentru 3-2 (min. 48).

Până la final s-au mai înregistrat două eliminări de fiecare parte, pentru cumul de cartonașe, cei care au primit roșu fiind Căpușă, în minutul 62, la oaspeți, și Santos, minutul 68, la gazde.

Cu această victorie, FC Botoșani ocupă momentan locul 3 în clasament, devansată de FC Hermannstadt și FC Argeș.