FC Nantes nu le-a dat unor amatori cota din vânzarea biletelor la un meci din Cupă

Ciprian Tătărușanu Nantes

Conducerea FC Nantes nu le-a cedat celor de la FC Vitre (liga a patra) cota ce-i revenea grupării din Ligue 1 din vânzarea biletelor la meciul din Cupa Franţei, aşa cum se obişnuieşte atunci când o echipă din prima divizie întâlneşte o formaţie de amatori, informează cotidianul Ouest France, informează News.ro.

FC Nantes şi-a încasat cota ce-i revenea din vânzarea biletelor la meciul de miercuri, de 41.218 euro. Cluburile care se întâlnesc în Cupa Franţei într-o singură manşă împart veniturile din încasări. Fără să fi o regulă, ci doar o obişnuinţă, cluburile din Ligue 1 cedează toate încasările atunci când joacă împotriva unei echipe de amatori.

"Canarii" nu au făcut asta, probabil deranjaţi de refuzul FC Vitre de a juca meciul din sferturi la Nantes. Clubul la care evoluează Ciprian Tătăruşanu le-a propus celor de la FC Vitre ca partida să se joace la Nantes, iar gruparea din liga a patra să încaseze toţi banii din vânzarea biletelor. FC Vitre a refuzat şi meciul s-a jucat la Laval.

FC Nantes are un buget anual de 60 de milioane de euro, al nouălea din Ligue 1. Pentur calificarea în semifinale, Nantes va mai primi 565.000 de euro din partea federaţiei franceze. FC Vitre rămâne cu 285.000 de euro pentru calificarea în sferturi.

Echipa lui Ciprian Tătăruşanu, FC Nantes, s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei Franţei, trecând în sferturi de formaţia AS Vitre, din liga a patra, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Boschilia ’25 şi Mance ’44.

Tătăruşanu nu a făcut parte din lotul pentru acest meci, el cerând să fie scutit din motive familiale.

În semifinale, Nantes va juca împotriva formaţiei Paris Saint-Germain, la 3 aprilie.