FC Petrolul a remizat cu echipa UTA Arad, scor 2-2, în Liga a II-a

Fotbal
minifotbal

FC Petrolul a remizat, joi, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu UTA Arad, în primul meci din etapa a XVIII-a a Ligii a II-a. Gazdele au condus cu 1-0, au rămas în zece jucători, au fost conduse apoi cu 2-1, înainte de a egala, informează News.ro.

Petrolul a deschis scorul în minutul 12, prin Ştefănescu. Antohe a comis un fault în careu asupra lui Manea, în minutul 35, pentru care petrolistul a văzut cartonaşul roşu. Ciprian Rusu a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 36, apoi tot el i-a dus pe oaspeţi în avantaj, în minutul 49.

Portarul echipei UTA, Orlic, l-a faultat în careu pe Marinescu, iar Arnăutu a transformat penaltiul dictat, în minutul 70, egalând la 2.

În urma acestui rezultat, Petrolul egalează liderul Concordia Chindia la puncte, 39, şi îl depăşeşte provizoriu în clasament, datorită golaverajului.

UTA rămâne pe locul 10, cu 24 de puncte.

Celelalte meciuri ale etapei vor avea loc vineri, sâmbătă şi duminică.