FCSB, victorie URIAȘĂ cu U. Craiova: derby extrem de încins în Bănie

Formaţia FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a noua a Ligii I, primul pentru Victor Piţurcă pe banca tehnică a oltenilor.

Golul a fost marcat de Juvhel Tsoumou, în minutul 88, jucătorul împingând mingea în plasă după o respingere greşită în faţă a portarului Pigliacelli la un şut al lui Coman. Pentru Tsoumou a fost debutul la FCSB, echipă la care a venit joi.

În minutul 26, Corneliu Papură, de pe banca oltenilor, a primit cartonaş galben pentru proteste.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu - Ivanov, Mateiu, Cicâldău - L. Niţu (Bărbuţ ’19, M. Roman ‘83), A. Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.

FCSB: Bălgrădean - Creţu, L. Cristea, Planic, Panţîru - Oaidă, Pintilii (Ov. Popescu ’46), F. Tănase - A. Popa (Moruţan ’72), I. Hora (Tsoumou ’64), F. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Bărbuţ ’21, Mihăilă ’23, Ivan ’71, Martic ’87, Kelic ‘90 / Coman ‘9, Panţîru ’59, Popescu ’77. Tănase ‘82

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Florin Ovidiu Mazilu

Observatori: Eduard Dumitrescu, Eduard Alexandru

Lovitura de start a fost dată de fostul jucător Ion Velea.