Producătorul italian de ciocolată Ferrero va plăti 1,3 miliarde de dolari pentru a achiziţiona divizia de biscuiţi, îngheţată şi gustări cu aromă de fructe a rivalei sale americane Kellogg Company, transmit DPA şi Reuters potrivit Agerpres.
Producătorul cremei de ciocolată Nutella va obţine, în urma achiziţiei, brandurile de biscuiţi "Keebler", "Famous Amos", "Mother's", "Murray", "Little Brownie Bakers", mărcile de îngheţată "Keebler's" şi de gustări cu aromă de fructe "Stretch Island".
De asemenea, Ferrero va prelua de la Kellogg şase facilităţi de producţie din Allyn, statul Washington State, Augusta în Georgia, Florence şi Louisville din Kentucky, două unităţi în Chicago, Illinois, şi o facilitate închiriată în Baltimore, Maryland.
"Tranzacţia reprezintă o oportunitate excelentă pentru extinderea prezenţei noastre şi a ofertei noastre de produse pe piaţa din America de Nord", a afirmat directorul general al Ferrero, Giovanni Ferrero.
Tranzacţia ar urma să se finalizeze până la sfârşitul lunii iulie, în funcţie de obţinerea aprobărilor autorităţilor de reglementare.
Este a patra achiziţie din 2017 a Ferrero în SUA, o piaţă cheie pentru ciocolată şi biscuiţi, care înregistrează un ritm rapid de creştere.
Divizia vândută de Kellogg a avut anul trecut vânzări nete de 900 de milioane de dolari.
Ferrero, înfiinţată în 1946 în oraşul Alba din nordul Italiei, a demarat o campanie agresivă de achiziţii sub conducerea lui Giovanni Ferrero, care a preluat afacerea după moartea tatălui său, în 2015.
În urma acestor tranzacţii, veniturile Ferrero au ajuns la 12 miliarde de dolari în anul fiscal care s-a încheiat în august 2018.
Ferrero produce crema de ciocolată Nutella, brandul de ciocolată Kinder, Tic Tac şi bomboanele Ferrero Rocher
Ferrero va plăti 1,3 miliarde de dolari pentru achiziţionarea diviziei de dulciuri a Kellogg
Explorează subiectul
Articole Similare

311
Câciu îl acuză pe Bolojan că „a coafat” deficitul: A mutat sumele din PNRR în decembrie ca să arate mai bine cifrele
311

45
Încep lucrările la un nou tunel pe Secţiunea Boiţa-Cornetu
45

26
An record pentru turismul bulgar: Aproape un milion de români au vizitat ţara în 2025
26

38
Ministrul Energiei, despre preţul gazelor: Am găsit o formulă, oarecum hibridă/ Dacă vine un preţ mai mare decât 0,31 lei pe kW, diferenţa o plăteşte tot statul român
38

723
ANPC a declaranșat războiul: Amenzile date în ianuarie au crescut cu 90%, controalele aproape s-au dublat
723

3.974
Piața imobiliară scapă de sub control: prețul locuințelor explodează, o garsonieră ajunge și la 120 de mii de euro
3.974

54
Ministrul Finanţelor: Prioritatea rămâne continuarea disciplinei bugetare şi relansarea economiei pe baze sustenabile
54

60
Ministrul Sănătăţii propune organizarea de consorţii între spitale: Orgoliile trebuie să înceteze - În Timişoara sunt şase secţii de Chirurgie / Alfred Simonis: Abordarea mea faţă de Primăria Timişoara este să încercăm să-i convingem, să nu-i aricim
60

30
24 de acţiuni de amploare privind infracţiuni economice; măsuri asigurătorii de peste 93 de milioane de lei
30

17
ANPC anunţă o creştere cu 41% a controalelor realizate în luna ianuarie, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut / Valoarea totală a amenzilor, creştere cu 90%
17

2.705
Minerale rare, documente secrete și un proiect pe termen lung. De ce devine Bihor Sud un punct strategic pentru România
2.705

51
Țara are brusc 21 de proiecte noi, derulate concomitent, pentru înzestrarea Armatei
51

38
Guvern, după preluarea portului din Republica Moldova: Va contribui la dezvoltarea capacităţilor maritime şi la consolidarea rolului Portului Constanţa în regiunea Mării Negre - Pârghii suplimentare pentru sprijinirea procesului de reconstrucţie a Ucrainei
38

















Comentează