FIBA Europe Cup: SCM ''U'' Craiova a fost învinsă în deplasare echipa FC Porto

fiba.basketball
FIBA Europe Cup

SCM ''U'' Craiova a suferit o înfrângere în fața echipei FC Porto, cu scorul de 90-64 (18-18, 26-16, 23-21, 23-9), marţi seara, pe Dragao Arena, într-o partidă din Grupa I a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, anunță Agerpres.

Echipa din Bănie a pierdut astfel şi al patrulea său meci din grupă.

Craiovenii, debutanţi în cupele europene, au jucat de la egal la egal doar în primul sfert, iar în ultimele zece minute au cedat complet.

Finlandezul Topias Palmi, cu 16 puncte şi 3 recuperări, a fost cel mai bun de la olteni, Milivoje Mijovic a contribuit cu 12 p, 6 rec, iar Giordan Watson a reuşit 12 puncte.

MVP-ul lusitanilor a fost Max Landis, cu 29 de puncte. Teyvon Myers a contribuit cu 11 p, 6 rec.

În alt meci, Cholet Basket a dispus de Niners Chemnitz cu 77-75.

FC Porto ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Cholet Basket, cu 7 puncte, Niners Chemnitz, 6 puncte, SCM ''U'' Craiova, 4 puncte.

În penultimul său meci, SCM ''U'' Craiova o va întâlni pe Cholet Basket, în data de 1 februarie, în Bănie.