Figură excelentă reușită de FC Viitorul, care s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins cu 3-2 FC Hermannstadt

Eric Viitorul

Echipa FC Viitorul s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa FC Hermannstadt, în sferturile competiţiei, potrivit news.ro.

Pentru FC Viitorul au marcat Achim '6 (penalti), Rivaldinho '41 şi Eric '78 , în timp ce pentru Hermannstadt au înscris Achim '64 (autogol) şi Tsoumou '72 (penalti).

FC Hermannstadt: Niga - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Axinte-Dumitriu (Offenbacher '60), Jazvic, Pamfile - Lendric (Abdurahimi '46), Tsomou. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Tordai - Ciobanu, Artean, Kuipers, Boboc (Ghiţă '81) - Achim, Casap, Iacob - Măţan (Tîrcoveanu '62), Rivaldinho (Eric '46), Calcan. Antrenor: Gheorghe Hagi

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat de Octavian Şovre şi Alexandru Cerei.

Arbitru de rezervă a fost Horia Gabriel Mladinovici, iar observatori Constantin Ştefan şi Aurel Ionescu.

Meciurile Dunărea Călăraşi – Astra Giurgiu şi Sepsi – CFR Cluj sunt programate miercuri, iar ultimul sfert de finală, AFK Csikszereda (Liga III) – Universitatea Craiova, va avea loc joi.

Partidele se vor disputa într-o singură manşă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor avea loc prelungiri, iar dacă va fi egalitate şi la finalul acestora, se va trece la loviturile de departajare.