Flacăra olimpică pentru Jocurile de iarnă de la Beijing din 2022 (4-20 februarie) a fost aprinsă luni la situl antic al Olympiei, conform ritualului tradiţional, dar în absenţa publicului din cauza pandemiei de Covid-19, relatează AFP, citat agerpres.
Flacăra a fost aprinsă în jurul orei locale 12:00 de la razele soarelui coborâte peste ruinele templului antic al zeiţei Hera din Olympia, leagănul Jocurilor Antichităţii.
Singurele personalităţi prezente au fost Thomas Bach, preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), preşedinta Republicii Elene, Katerina Sakellaropoulou, precum şi reprezentanţi ai comitetelor olimpice elen şi chinez şi ziarişti acreditaţi.
Pentru a doua oară consecutiv în trei decenii şi a treia oară în istoria Jocurilor Olimpice moderne, ceremonia tradiţională în leagănul olimpismului s-a desfăşurat în absenţa spectatorilor, după modelul JO de vară de la Tokyo, din cauza coronavirusului.
În istoria Jocurilor din era modernă, flacăra nu a fost aprinsă cu porţile închise decât în 1984, când organizatorii eleni au vrut să protesteze împotriva caracterului comercial al Jocurilor Olimpice de la Los Angeles.
Actriţa Xanthi Georgiou, costumată în antică preoteasă elenă, a aprins flacăra în modul tradiţional, de la razele soarelui trecute printr-o oglindă parabolică.
"În aceste timpuri dificile pe care încă le trăim, Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing din 2022 vor fi un moment important pentru a reuni lumea în spiritul păcii, prieteniei şi solidarităţii", a declarat preşedintele CIO.
După modelul măsurilor drastice luate de autorităţile de la Beijing, fără spectatori străini, Comitetul olimpic elen a întărit măsurile sanitare pentru aceste Jocuri sub pandemie după Tokyo, hotărând ca ştafeta flăcării olimpice să fie "mult mai scurtă decât în trecutul recent".
Flacăra Jocurilor Olimpice şi Paralimpice de iarnă va fi dusă într-un timp record la Atena, după care va pleca spre Beijing.
Flacăra olimpică pentru Jocurile de iarnă de la Beijing a fost aprinsă la situl antic al Olympiei în absenţa publicului
Articole Similare

15
Steaua câștigă clar „derbiul” cu Dinamo din campionatul de baschet masculin
15

35
Ella Häkkinen, fiica de 14 ani a campionului mondial Mika Häkkinen, va face parte din programul de dezvoltare de la McLaren
35

33
Neymar va cumpăra marca Pele - Ce sumă va plăti
33

57
Tenismenul sârb Novak Djokovic, la 38 ani, dezvăluie secretul longevității sale
57

31
Selecţionerul Rusiei, Valeri Karpin, a părăsit banca tehnică a echipei Dinamo Moscova
31

79
România va juca în Nations Cup din 2026, în Grupa A, alături de Georgia, Spania, Portugalia, Hong Kong şi Zimbabwe
79

13
Nu suntem favoriţi în meciul cu Franţa din Cupa Davis, spune căpitanul Belgiei
13

21
Italia a câştigat doar trei din ultimele 13 meciuri disputate pe San Siro
21

29
Kheira Hamraoui solicită 3,5 milioane de euro de la PSG
29

17
Chinezul Shi Zhiyong, dublu campion olimpic, se retrage din activitatea competiţională
17

24
FC Botoşani - Poli Iaşi 2-1, în meci amical
24

10
Alphonso Davies a reluat antrenamentele cu Bayern
10

18
Brazilia are un potenţial enorm care trebuie transformat în realitate la CM 2026, spune selecţionerul Ancelotti
18


















Comentează